Dotychczasowy dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel został wybrany w drodze konkursu na kolejną, trzecią kadencję. Dla publiczności, ale również dla sporej części krytyków i środowiska wybór nie jest zaskoczeniem. Opera na Zamku w Szczecinie pod jego dyrekcją od lat utrzymuje wysoki poziom artystyczny.
Jacek Jekiel, od 2013 roku dyrektor Opery na Zamku, doktor nauk humanistycznych, historyk, wykładowca, pracownik naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego, poprzednio samorządowiec, menedżer, dyrektor Wydziału Kultury, Nauki i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Podczas swojej dyrekcji przeprowadził ogromną inwestycję, którą była przebudowa Opery, zakończona w 2015 roku. Dzięki niej teatr stał się jednym z najnowocześniejszych w Europie. Jacek Jekiel współpracuje z reżyserami i choreografami światowej klasy, m.in. z Michałem Znanieckim, Cathy Marston, Waldemarem Zawodzińskim, Natalią Babińską, Pią Partum, Robertem Glumbkiem, Robertem Bondarą, Kevinem O’Dayem, a premiery cieszą się bardzo dobrymi recenzjami krytyków operowych i baletowych, także zagranicznych.
Dzięki niemu na scenie Opery na Zamku pojawiła się m.in. polska premiera opery Benjamina Brittena „Dokręcanie śruby”, uznana po raz pierwszy w historii Opery na Zamku za najlepszy spektakl w prestiżowym konkursie Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury oraz pierwszą w Polsce inscenizacja „Procesu” Philipa Glassa. Zorganizował w teatrze międzynarodowy festiwal tańca współczesnego „Tanztendenzen”.
Za jego kadencji chór Opery na Zamku został nominowany do nagrody jednego z najważniejszych magazynów Europy – „Opernwelt” – w kategorii „chór roku”, a premiery otrzymują – liczne nominacje i nagrody we wspomnianym konkursie TNM.
Wprowadził na scenę światową prapremierę współczesnej opery „Guru” Laurenta Petitgirarda z gwiazdami w obsadzie, autorskie i oryginalne spektakle baletowe: „Dzieci z dworca ZOO”, „Wieczór baletów polskich”, „Świecie dziwny / Coming Together”. Jest autorem pomysłu zorganizowania Letniego Festiwalu Operowego w nadmorskich kurortach i cyklu koncertów „Sierpniowe Przełomy”. Propagator twórczości Stanisława Moniuszki i koordynator Roku Moniuszkowskiego w województwie zachodniopomorskim oraz pomysłodawca ustanowienia w Szczecinie roku 2024 Rokiem Jacka Nieżychowskiego – twórcy Operetki Szczecińskiej.
Od 2017 roku wraz z dwoma niemieckimi teatrami – w Greifswaldzie i Schwedt – za sprawą Jacka Jekiela Opera na Zamku tworzy polsko-niemiecką sieć kulturalną viaTEATRI, która umożliwia wystawianie spektakli i koncertów po obu stronach Odry, wspólne produkcje i uczestnictwo niemieckich widzów podczas spektakli Opery na Zamku.
Od 2019 roku wiceprezes Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów oraz współtwórca Konferencji Dyrektorów Teatrów Muzycznych i Operowych, działających na rzecz obrony praw artystów i współpracujących z parlamentarzystami w pracach nad ustawami. W 2022 roku Business Club Szczecin przyznał mu tytuł „Osobowość Kultury”.
(r)