poniedziałek, 26 października 2020.
Strona główna > Kultura > Impresjoniści w Szczecinie

Impresjoniści w Szczecinie [GALERIA]

Impresjoniści w Szczecinie
Data publikacji: 2016-02-26 21:35
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:39
Wywietleń: 2698 121492

-Ta kolekcja stanowi niezwykłe zaproszenie do poznania impresjonizmu, który w czasach, gdy powstawał, tak bardzo odstawał od ówczesnych kanonów malarstwa, oraz do poznania Normandii, regionu, leżacego tylko 2 godziny drogi od Paryża – powiedział Pierre Buhler, ambasador Francji w Polsce, otwierając w piątek wystawę „Malarze Normandii”. 80 obrazów francuskich impresjonistów, ogladać można w szczecińskim Muzeum Narodowym do 22 maja.

Największe zainteresowanie podczas wieczornego wernisażu, co zrozumiałe, wzbudzały dzieła artystów z najwyższej półki: Auguste'a Renoira, Claude'a Moneta i Eugene'a Delaroixa. Ale „Malarze Normandii” to także obrazy Boudina, Couberta, Daubigny'ego, Vuillarda i wielu innych, mniej znanych impresjonistów francuskich.

- Często są to obrazy małego formatu, powstałe pod wpływem pejzażu, a nie dla marszanda – opowiadał Alain Tapie, dyrektor kolekcji. - Według niektórych znawców impresjonizmu, należy na obrazach patrzeć na wodę i w niej obserwować wszystko, co się dzieje – a Normandia to przecież kraina wody.

Faktycznie, woda to główny temat większości prezentowanych prac: są tu morze, wybrzeże, porty, plaże, łodzie, rzeki, turyści. Ale nie tylko: część obrazów przedstawia uliczki i miejskie zaułki, wiejskie gospodarstwa, sady, zwierzęta.

 

„Malarzy Normandii” oglądać można w muzealnym gmachu przy ulicy Staromłyńskiej 1. W sobotę, o godz. 12, po wystawie oprowadzać będzie Alain Tapie, dyrektor kolekcji. ©℗

(kas)

Fot. Dariusz GORAJSKI

!ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie