poniedziałek, 10 sierpnia 2020.
Strona główna > Kultura > Igraszki z historią Kaczanowskiego

Igraszki z historią Kaczanowskiego

Igraszki z historią Kaczanowskiego
Data publikacji: 2015-12-02 10:59
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:41
Wywietleń: 1931 44733

W czwartek o g. 18:00, w studiu koncertowym S-1 Polskiego Radia Szczecin rozpocznie się promocja książki "Igraszki z historią", wspomnień Mieczysława Kacznowskiego opracowanych przez dr. Marcina Stefaniaka. Tekst wydał Instytut Pamięci Narodowej.

Mieczysław Kaczanowski przez lata był obserwatorem życia społeczno-politycznego w naszym regionie, swoimi spostrzeżeniami dzielił się ze szczecinianami jako dziennikarz i redaktor m.in. „Głosu Szczecińskiego” (w którym zaczynał pracę w 1957 r.) i „Wiadomości Zachodnich”. Aktywnie uczestniczył w wydarzeniach o historycznym znaczeniu – po Sierpniu ’80 zaangażował się w działalność ruchu społecznego „Solidarność”, w grudniu 1980 r. objął funkcję prezesa Szczecińskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W listopadzie 1981 r. był jednym z założycieli Przymierza Społecznego „Odrodzenie”. Nie zostało ono jednak zarejestrowane z powodu wprowadzenia stanu wojennego, w którym Kaczanowskiego władze pozbawiły prawa wykonywana zawodu dziennikarza. Zaangażował się wówczas w działalność podziemnej „Solidarności” Rolników Indywidualnych, ściśle współpracując z Arturem Balazsem. W 1989 r. brał udział w obradach Okrągłego Stołu – reprezentował środowisko wiejskie w pracach podzespołu ds. prasy, radia i telewizji, a następnie współorganizował solidarnościową kampanię wyborczą przed przełomowymi wyborami czerwcowymi. W III RP przez pewien czas był redaktorem naczelnym „Głosu Szczecińskiego”, następnie m.in. redaktorem naczelnym programów o tematyce rolnej emitowanych przez TVP, prezesem zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz członkiem zarządu powiatu polickiego.

(as)

Komentarze

Okrągły Stół i pan Balazs.
Dziękuję, postoję. Poczytam co innego.
2015-12-05 16:49:31
Krzysiek
Ludzie są już zadręczeni pamiętnikami, autobiografiami, wszelkiego typu wspomnieniami. Może trzeba znaleźć jakiś inny sposób na opisywanie świata? Ja wspaniały /a/ i podła reszta świata już chyba nikogo nie przekonuje .
2015-12-04 10:58:42
rolnik małorolny
A ja myślałem, że Balazs już nie istnieje, ale jak widać jest wiecznie żywy!
2015-12-02 11:23:08

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
30
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie