środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Igraszki z historią Kaczanowskiego

Igraszki z historią Kaczanowskiego

Igraszki z historią Kaczanowskiego
Data publikacji: 2015-12-02 10:59
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 1495 44733

W czwartek o g. 18:00, w studiu koncertowym S-1 Polskiego Radia Szczecin rozpocznie się promocja książki "Igraszki z historią", wspomnień Mieczysława Kacznowskiego opracowanych przez dr. Marcina Stefaniaka. Tekst wydał Instytut Pamięci Narodowej.

Mieczysław Kaczanowski przez lata był obserwatorem życia społeczno-politycznego w naszym regionie, swoimi spostrzeżeniami dzielił się ze szczecinianami jako dziennikarz i redaktor m.in. „Głosu Szczecińskiego” (w którym zaczynał pracę w 1957 r.) i „Wiadomości Zachodnich”. Aktywnie uczestniczył w wydarzeniach o historycznym znaczeniu – po Sierpniu ’80 zaangażował się w działalność ruchu społecznego „Solidarność”, w grudniu 1980 r. objął funkcję prezesa Szczecińskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W listopadzie 1981 r. był jednym z założycieli Przymierza Społecznego „Odrodzenie”. Nie zostało ono jednak zarejestrowane z powodu wprowadzenia stanu wojennego, w którym Kaczanowskiego władze pozbawiły prawa wykonywana zawodu dziennikarza. Zaangażował się wówczas w działalność podziemnej „Solidarności” Rolników Indywidualnych, ściśle współpracując z Arturem Balazsem. W 1989 r. brał udział w obradach Okrągłego Stołu – reprezentował środowisko wiejskie w pracach podzespołu ds. prasy, radia i telewizji, a następnie współorganizował solidarnościową kampanię wyborczą przed przełomowymi wyborami czerwcowymi. W III RP przez pewien czas był redaktorem naczelnym „Głosu Szczecińskiego”, następnie m.in. redaktorem naczelnym programów o tematyce rolnej emitowanych przez TVP, prezesem zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz członkiem zarządu powiatu polickiego.

(as)

Komentarze

Okrągły Stół i pan Balazs.
Dziękuję, postoję. Poczytam co innego.
2015-12-05 16:49:31
Krzysiek
Ludzie są już zadręczeni pamiętnikami, autobiografiami, wszelkiego typu wspomnieniami. Może trzeba znaleźć jakiś inny sposób na opisywanie świata? Ja wspaniały /a/ i podła reszta świata już chyba nikogo nie przekonuje .
2015-12-04 10:58:42
rolnik małorolny
A ja myślałem, że Balazs już nie istnieje, ale jak widać jest wiecznie żywy!
2015-12-02 11:23:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy