poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Igielska dyrektorem na Zamku

Igielska dyrektorem na Zamku

Igielska dyrektorem na Zamku
Data publikacji: 2016-07-27 17:35
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 2436 146032

Barbara Igielska przez kolejne pięć lat pokieruje Zamkiem Książąt Pomorskich. Taki jest wynik zakończonego właśnie konkursu na dyrektora marszałkowskiej instytucji. Nowa umowa obowiązywać będzie od 1 sierpnia.

Igielska była jedną z czterech kandydatów, którzy złożyli swoje oferty. Po dokonaniu przeglądu wniosków pod względem formalnym i merytorycznym, komisja konkursowa przesłuchała dwie osoby i za lepszą uznała właśnie dotychczasową dyrektor. Zarząd województwa przychylił się do tej rekomendacji.

Barbara Igielska jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1989 r. podjęła pracę w Biurze Wystaw Artystycznych, a następnie - po połączeniu instytucji w 1992 r. - w Zamku Książąt Pomorskich w Dziale Wystaw (pełniła funkcję kierownika tej jednostki). Organizowała wystawy sztuki dawnej i współczesnej z kraju i zagranicy. Współpracowała przy wydaniu kilkunastu albumów, katalogów i książek. Funkcję dyrektora zamku sprawuje od 2013 roku.

(kas)

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

@addam
Nie dziwie sie, ze ten twoj "pewien pracownik" co "wie, ale nie powie" boi sie o prace - jesli zamiast pracowac bawi sie w teorie spiskowe to nic dziwnego, ze mu sie spodnie trzesa :) a Panu polecam zajac sie praca. A nuz okaze sie, ze cos Pan jednak potrafi i bedzie Pan mial mozliwosc skoncentrowania sie na czyms pozytecznym zamiast w godzinach pracy (14 i 10 - nieladnie), pisac obelgi. I w koncu dorobi sie Pan moze wlasnego kawalka taniego lastryko :)
2016-08-09 00:25:23
lotek
Interesujacy jest fokus komentujacych nie na oferte kulturalna zamku ale na toalete :D juz wiadomo, po co przychodza :D
2016-08-08 22:10:33
hahaha
Szalenie zabawne jak "znawcy sztuki" tesknia za tanim marmurem, jakim wylozone byly posadzki. Nie wstydza sie ignorancji (to troche tak jakby obrazek z ikei nazwac rembrandtem), ale glosno krzycza, ze zabrano im dobro narodowe. Nowa posadzka jest przynajmniej z odpowiedniej epoki a sale w koncu przypominaja renesans. Do informacji "znawcow": decyzje o wymianie podejmuje konserwator zabytkow, a marmur podczas wybijania zwyczajnie sie lamie. Ulamkow szukajcie na wysypiskach smieci - moze urzadzicie nim swoje mieszkanka, zeby przypominaly te "wille", o ktorych snicie po nocach.
2016-08-08 16:10:45
addam
@Wojtek Czy w zaleceniach konserwatora zabytków było również zbudowanie "szklanej pułapki" na dachu i koszmarnych instalacji wentylacyjnych tak ażeby lepiej oddawały ducha epoki renesansu ? Proszę nie upolityczniać marmuru i przypisywać go do epoki Gierka bo ten marmur przeżyłby niejednego pierwszego sekretarza KC PZPR , Solidarność ,PC, PiS, PO, LPR, Kukiza, Nowoczesną itd. Ten piaskowiec będzie pochłaniał brud jak gąbka i będzie czerniał ale może taka była intencja tych "renesansowo-oświeconych". Dzięki temu za kilkaset lat archeolodzy będą badać ślady z naszych butów i na ich podstawie wyciągać wnioski o nas, szczecinianach z XXI wieku. Zgadzam się, że zamek jest bardziej przyjazny osobom starszym i niepełnosprawnym oprócz tego, że brak większej toalety jest sporym mankamentem. Ale co tam. Można na dziedzińcu ustawić kilka toalet w stylu TOI-TOI a'la Renaissance.
2016-07-29 10:37:32
Wojtek
Tych których martwi zamiana materiałów na stopniach schodów niech poczytają trochę o historii zamków renesansowych, czy zaleceniach konserwatora zabytków w zakresie modernizacji naszego zamku. Marmur był elementem obcym i absolutnie nieuzasadnionym w przestrzeni zamku. Ponadto tamten marmur z lat 70tych niczym nie różnił się od posadzek orbisowskich hoteli, dworców i innych koszmarków epoki Gierka. Zamiast stylu "wieś tańczy i śpiewa" - tani pospolity marmur, klatki z lastriko i poręcze robione w czynie społecznym w stoczni, nareszcie wnętrze skrzydła północnego przypomina renesansową rezydencję, gdzie nie tylko okładzina schodów z piaskowca, ale też malatury i stolarka okienna oddają ducha epoki. Chwała też za udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i starszych. Dzięki przebudowie możemy bez przeszkód zwiedzać wystawy. P.s. Lepszej jakości marmury rozdawano jako pamiątkę po czasach słusznie minionym wrocławianom przy okazji renowacji ich zabytków.
2016-07-28 20:34:51
schody2
mam 70 lat. pamiętam z końca lat 50 ubiegłego wieku, słowo szaber. i dziki zachód. wiadomo o co chodzi. starsi wiedzą a młodsi niech się zainteresują. szaber powrócił w czystej postaci do Szczecina. chodzi o schody, posadzki i parapety z zamku. jakaż to była konieczność ich wymiany?? woła o pomstę do nieba oszpecenie takiej budowli. a czy została wyjaśniona sprawa płyt chodnikowych??? cisza jak w kościele po śmierci organisty. pozdrowienia dla red.Kwiatkowskiego.
2016-07-28 15:01:54
addam
@schody Faktycznie sprawa schodów nadaje się co najmniej do ABW/CBA/CBŚ o ile nie do FBI. To skandal że ktoś w ogóle wpadł na tak szalony pomysł żeby wymienić marmur na piaskowiec , który po paru miesiącach od otwarcia zamku już jest prawie czarny. Ktoś za to zawiśnie. Gdzie był konserwator zabytków, projektant i inni decydenci ???? Pewien pracownik zamku powiedział mi na boku , że coś wie gdzie się podział marmur ale woli milczeć bo boi się o pracę. Może red. Kwiatkowski mógłby się zająć tematem - jest niezły w te klocki.
2016-07-28 14:38:08
schody
a gdzie się podziały marmurowe schody z zamku????? może nowa pani dyrektor podejmie się trudu wyjaśnienia, czyją willę teraz zdobią? zastąpiono je piaskowcem. żenada, zamek książąt sprowadzony do wiejskiej chaty. piękny biały marmur zamieniono na polepę. a gdzie jest prokuratura? jeżeli nie ma szwindlu to ja jestem chińskim mandarynem. czekam na podjęcie choćby dyskusji.
2016-07-28 13:47:18
Lata
Spokojnie, po drodze wskoczy w nowy wiek emerytalny, bo pesel nie kłamie.
2016-07-28 08:07:05
k-2
PO postawiło na swoim. Inaczej byłby audyt i prokuratura. Ale co się odwlecze to nie uciecze.
2016-07-27 19:08:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy