Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Historia Marca '68 w filmie

Data publikacji: 11 marca 2018 r. 09:02
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:48
Historia Marca '68 w filmie
 

W najbliższych dniach w Szczecinie, w tutejszym kinie „Zamek" będzie okazja obejrzeć kilka filmów w cyklu pt. „Przerwane losy – Reminiscencje Marca '68". Bilety wolnego wstępu - do odebrania na 15 minut przed każdym wydarzeniem w kasie kina (wejście A z dużego dziedzińca, I p.). Liczba miejsc ograniczona.

W niedzielę o godz. 15.30 zostanie pokazany film pt. „Szczęśliwego nowego roku" J. Bromskiego. Akcja filmu osnuta jest wokół wydarzeń marca 1968 roku. Oto młoda dziewczyna, Agnieszka Bergman (Jolanta Jackowska) jest córką Jerzego, sekretarza KC (Krzysztof Kolberger). Spędza Sylwestra w górach z przyjaciółmi, tam odwiedza ją ojciec i wdaje się w dyskusję z młodymi ludźmi. Wygląda na to, że sytuacja polityczna w Polsce nie podoba im się. Wkrótce przez Polskę przechodzi fala strajków, w tym demonstracje marcowe, do których przyłączają się Agnieszka i jej chłopak Piotr (Tomasz Kozłowicz). Gdy wychodzi na jaw, że córka sekretarza KC brała udział w strajku, jej ojciec zostaje zdymisjonowany. Piotr zostaje zmuszony przez władze do wyemigrowania z Polski. Agnieszka postanawia opuścić ojczyznę wraz z nim.

W niedzielę również, ale o godz. 17.15, zostanie pokazany blok filmowy, obejmujący filmy dokumentalne związane z tematem emigracji szczecińskiej: „Kredens” i „Dokumenty”. Pierwszy z nich to tragikomiczna opowieść o młodym reżyserze filmowym podążającym śladami starego rodzinnego kredensu, który zniknął pod koniec lat 60., kiedy to tysiące obywateli Polski pochodzenia żydowskiego musiało opuścić Polskę. W drugim z kolei osoby z trzech pokoleń zastanawiają się, jakie znaczenie ma dla nich posiadanie paszportu w konsekwencji wydarzeń marca 1968 w Polsce.

W poniedziałek w kinie zaplanowano pokaz filmu „Marcowe migdały" R. Piwowarskiego (o godz. 16), „Szalom Niebuszewo" w reżyserii S. Kuźnika (godz. 17.45) oraz bloku filmów obejmujących pięć filmów dokumentalnych związanych z tematem emigracji marcowej ze Szczecina. Odbędzie się też spotkanie z Grzegorzem Fedorowskim, reżyserem filmów dokumentalnych.

(MON)

Na zdjęciu: Wśród filmów z cyklu pt. „Przerwane losy – Reminiscencje Marca '68" będzie pokazana opowieść pt. „Marcowe migdały".

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Historia kolem sie toczy...
2018-03-12 23:25:05
A za co musialy te "Icki i Moski" Polske wowczas "po-o-pu-szczac"...czyzby tylko za "Niewinnosc" ? A dzisiaj jak jeszcze Polske Szkaluja...!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA