Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Góry w roli głównej

Data publikacji: 08 lutego 2016 r. 10:32
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:42
Góry w roli głównej
 

Piąty „Przegląd Filmów o Górach” im. Tadeusza Piotrowskiego już za nami. Impreza, podczas której w ciągu trzech dni (5–7 bm.) wyświetlono 24 świetne dokumenty i reportaże z całego świata, po raz kolejny pokazała, że nizinny Szczecin kocha góry, a jego mieszkańcy, o czym świadczy także sukces frekwencyjny, są nim bardzo zainteresowani.

Jedną z atrakcji przeglądu, któremu od pierwszej edycji patronuje także nasza redakcja, była wystawa poświęcona patronowi imprezy - szczecinianinowi Tadeuszowi Piotrowskiemu, który zginął w 1986 roku schodząc ze szczytu K2 w Himalajach. Należał on do ścisłej czołówki alpinistycznej, był autorem wielu książek o tematyce górskiej. W Książnicy Pomorskiej, w sali Pod Piramidą, można ją jeszcze zobaczyć. Warto dodać, że podczas wernisażu tej wystawy odbyła się także promocja książki żony alpinisty, Danuty Piotrowskiej  pt. „In memoriam - Tadeusz Piotrowski, K2.1986”.

Wśród gości imprezy, co już jest jej tradycją, pojawiły się alpinistyczne znakomitości, a wśród nich m.in. Aleksander Lwow, zdobywca czterech ośmiotysięczników, laureat nagrody „Kolosa” za zimowe wejście na Everest, Marcin „Yeti” Tomaszewski, członek kadry narodowej w alpinizmie wysokogórskim, Anna Lichota, szczecinianka pracująca jako coach wyższych szczebli zarządzania bankowego w Londynie, która zdobyła Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty na wszystkich kontynentach. Uczestnikami przeglądu byli także wspaniali znawcy gór i alpiniści - Wojciech Grzesiok i Zbigniew Nadkierniczy.

Podczas przeglądu, tak jak i w jego poprzednich edycjach, panowała świetna atmosfera, nie brakowało imprez towarzyszących, koncertów ( świetny występ After Blues), spotkań, wspólnych akcji  ( Lepszy Świat - Budujemy szkołę w Nepalu), nie brakowało także stoisk z literaturą górską, sprzętem do górskich wypraw, a także...przedszkola dla dzieci pn. „Struś Pędziwiatr”, podczas którego prowadzono naukę bezpiecznej wędrówki.

Ale najważniejsze były oczywiście filmy. Po raz kolejny okazało się, że dobry film bez względu na tematykę, potrafi wzruszyć, wywołać refleksję i żywą dyskusję. Eliza Kubarska, autorka dokumentu pt. „K 2. Dotknąć nieba” zabrała na wyprawę do podnóża tej góry dzieci tragicznie zmarłych alpinistów. Nieznani przedtem ludzie bardzo się do siebie zbliżyli, a widzowie filmu mieli łzy w oczach. Bo nie chodziło tu tylko o góry, wyprawę i wspomnienia o rodzicach, ale o bliskość, kontakt, zrozumienie, czyli o wartości uniwersalne. Publiczność podobne zareagowała na film „ Szpik na szczyt” o pierwszej w historii wyprawie dawców szpiku na Kilimandżaro.

Filmy prezentowano w Audytorium Wydziału Elektrycznego ZUT przy ul. 26 Kwietnia i, jak się okazało, było to znakomite miejsce do zorganizowania przeglądu.

Marek OSAJDA

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdj.: Podczas przeglądu, tak jak i w jego poprzednich edycjach, panowała świetna atmosfera, nie brakowało imprez towarzyszących. Były też stoiska z literaturą górską.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA