Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Gdzie obejrzeć oscarowe filmy? Niektóre wyświetlają szczecińskie kina

Data publikacji: 15 marca 2021 r. 23:10
Ostatnia aktualizacja: 15 marca 2021 r. 23:10
Gdzie obejrzeć oscarowe filmy? Niektóre wyświetlają szczecińskie kina
Fot. materiały dystrybutora  

Nominacje do Oscarów 2021 poznaliśmy w poniedziałek (15 marca). Najwięcej, bo aż dziesięć zdobył film "Mank" Davida Finchera, po sześć te tytuły: "Ojciec", "Judas and the Black Messiah", "Minari", "Nomadland", "Sound of Metal" oraz "Proces siódemki z Chicago". Z kolei film "Obiecująca. Młoda. Kobieta." (na zdjęciu) otrzymał aż pięć nominacji. Laureatów poznamy podczas 93. gali Amerykańskiej Akademii Filmowej zaplanowanej na 25 kwietnia. W których szczecińskich kinach można obejrzeć te produkcje?

Film „Obiecująca. Młoda. Kobieta.” otrzymał cztery nominacje do tegorocznych Złotych Globów, ale nagrody żadnej. Bukmacherzy byli jednak pewni, że z gali oscarowej twórcy tej opowieści na pewno wyjdą ze statuetkami. Jest na to ogromna szansa, bowiem nominację dostała m.in. grająca główną rolę Carey Mulligan, również reżyserka i scenarzystka (w jednej osobie) produkcji. W centrum opowieści znajduje się tajemnicza Cassie, dobrze zapowiadająca się młoda kobieta, której potencjalną karierę i rozwój zaburza pewne tragiczne wydarzenie. Dziewczyna rzuca studia medyczne, wprowadza się z powrotem do zatroskanych rodziców i podejmuje pracę w lokalnej kawiarni. Pod płaszczykiem monotonii i życiowej porażki kryje się jednak coś więcej. Cassie prowadzi drugie, ukryte życie skupione wyłącznie na jednym: zemście. Reżyserką i autorką scenariusza tej opowieści jest Emerald Fennell, znana przede wszystkim ze swoich występów przed kamerą („Dziewczyna z portretu”, Camilla Parker Bowles, obecna żona księcia Karola w „The Crown”, „Anna Karenina”, „Z pamiętnika położnej”). Uwaga! Film można obecnie obejrzeć - do czwartku - w kinie Zamek, a Pionierze 1907 przez wszystkie dni tego tygodnia oraz po weekendzie.

W środę można się wybrać do kina "Zamek" na "Sound of Metal". O czym opowiada ta opowieść? Oto Ruben jest pełnym pasji perkusistą, a Lu przebojową wokalistką. Gdy ruszają w trasę koncertową, a marzenie o wydaniu debiutanckiej płyty jest na wyciągnięcie ręki, Ruben z dnia na dzień zaczyna tracić słuch. W jednej chwili życie, które dotąd znał i kochał, lega w gruzach, a przyszłość staje się wielką niewiadomą. Jego dziewczyna Lu nie daje jednak za wygraną i postanawia zrobić wszystko, by uratować Rubena i to, co ich dotąd łączyło.

„Nomadland” z Frances McDormand w głównej roli, od piątku (19 marca) będzie pokazywany w kinie Zamek, z kolei w Pionierze 1907 - prawdopodobnie od 26 marca, choć pod uwagę brana jest też kwietniowa data. O czym jest ta opowieść? Fern, kobieta po sześćdziesiątce, traci dorobek życia, gdy zamknęła się kopalnia, z której utrzymywali się praktycznie wszyscy mieszkańcy miasteczka Empire w Nevadzie. Od tej pory bohaterka, grana przez McDormand, przemierza Stany Zjednoczone w swoim vanie, a po drodze spotyka wiele osób żyjących podobnie jak ona. To współcześni nomadowie, którzy stracili dom, pracę i ubezpieczenie, ukrywają się przed własnymi dziećmi, mieszkają w kamperach. Scenariusz filmu powstał na podstawie reportażu pt. „Nomadland. W drodze za pracą”. Jej autorką jest Jessice Bruder. W Polsce jej książkę wydano w listopadzie ub. roku.

Wśród nominowanych do Oscara jest „Co w duszy gra”. Film opowiada o mężczyźnie, który prowadzi gimnazjalny zespół muzyczny, ale jego prawdziwą pasją jest jazz. Przeżywa kryzys, gdyż zauważa, iż marzenie życia, czyli zostanie muzykiem jazzowym, nie spełnia się. Joe zaczyna się zastanawiać, po co jest na świecie i jaki jest cel jego życia. W polskiej wersji dubbingu animacji wzięli udział m.in.: Tomasz Kot, Wojciech Mann, Marek Niedźwiecki, Paweł Domagała, Hirek Wrona, Igor, Krzysztof Zalewski, Igor Kwiatkowski, Joanna Koroniewska. Film można obejrzeć w Pionierze 1907 przez wszystkie dni tego tygodnia oraz po weekendzie

Właściciel Pioniera 1907 chciałby również, by w jego kinie zagościł film pt. "Ojciec", który otrzymał m.in. nominacje w kategoriach - najlepszy film, aktor (dla Anthony'ego Hopkinsa) i aktorka drugoplanowa (dla Olivii Colman, aktorki, która tak fantastycznie wcieliła się w rolę królowej Elżbiety w serialu "Crown"). Prawdopodobnie obraz zostanie pokazany w kwietniu, podobnie jak "Na rauszu", który ma szansę na statuetkę w kategorii: najlepszy film obcojęzyczny. 

W pierwszym z nich 80-letni Anthony (Anthony Hopkins) cierpi na demencję – traci orientację, zapomina, zatraca tożsamość. Ukochanemu ojcu stara się pomóc córka (Olivia Colman). Reżyser Florian Zeller filmową lekcją empatii chciał sprawić, by widzowie wczuli się w sytuację bohatera. Opowiadający szczerze o starości „Ojciec” porównywany jest do „Miłości” Michaela Hanekego.

Z kolei w duńskim filmie pt. "Na rauszu" widz poznaje czterech miłych mężczyzn w średnim wieku. Żyją w świecie, który wszyscy dobrze znamy – przepełnionym nudą i przeciętnością, w którym człowiek czuje się pogrążony w monotonii, zagubiony w przyzwyczajeniach, przytłoczony. Jednocześnie bohaterowie mają świadomość, że zbliża się śmierć. Przekroczyli półmetek przeciętnego okresu życia. Wolność młodości, zauroczenia i beztroska powoli stają się odległymi wspomnieniami. Mężczyźni postanawiają wziąć udział w eksperymencie polegającym na systematycznym spożywaniu alkoholu. Początkowo wdrażają swój pomysł w życie w związku z pracą w szkole średniej, gdzie są nauczycielami.

W szczecińskich kinach - Zamek i Pionier 1907 zaplanowane są w najbliższym czasie filmy, które "otarły się" o nominacje do Oscarów. W pierwszym z kin 20 i 28 marca zostanie pokazany film dokumentalny pt. „Lekcja miłości”, do którego większość zdjęć nakręcono w Szczecinie, a jego reżyserkami są szczecinianki: Małgorzata Goliszewska i Katarzyna Mateja. Film ten zakwalifikował się do długiej listy pełnometrażowych filmów dokumentalnych będących kandydatami do Oscara. Niestety, „szczeciński” dokument nie znalazł się tej krótkiej liście (to tylko 15 tytułów z całego świata), stąd nie ma też nominacji do statuetki oscarowej. Bohaterka „Lekcji miłości” to szczecinianka Jola Janus, która robiła tylko to, czego oczekiwali od niej inni. Jako matka sześciorga dzieci i żona porywczego męża codziennie robiła makijaż, wkładała kolorowe ubrania i udawała, że wszystko jest w porządku. Jednak pewnego dnia coś w niej pęka – Jola odnajduje w sobie siłę, aby odejść od męża i zacząć żyć pełnią życia. Spotyka się z przyjaciółkami, tańczy w szczecińskiej kawiarni „Uśmiech”, pisze wiersze i piosenki. Śpiewa o miłości – uczuciu, o którym zawsze marzyła, ale nigdy go nie zaznała. Niespodziewanie spotyka Wojtka, który traktuje ją jak królową.

23 marca, również w kinie zamkowym, zostanie pokazany film Agnieszki Holland - "Szarlatan", który miał szansę na nominację m.in. w kategorii filmu obcojęzycznego (był czeskim kandydatem). To opowieść o Janie Mikolášku, znanym czechosłowackim uzdrowicielu, człowieku który zapragnął okiełznać naturę. Ze swoich umiejętności słynął w całych Czechach, a wśród jego pacjentów byli m.in. angielski król Jerzy VI, prezydent przedwojennej Czechosłowacji Tomas Masaryk, a także komunistyczny premier powojennej Czechosłowacji Antonín Zápotocký, który zapewnił Mikoláškowi polityczną nietykalność. Skończyła się ona wraz ze śmiercią Zápotockýego, kiedy władze zdecydowały się na wtrącenie uzdrowiciela do więzienia. Sława Jana Mikoláška, choć początkowo była błogosławieństwem, z czasem stała się przekleństwem.

W ub. roku po raz pierwszy w historii Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodę dla najlepszego filmu otrzymała pełnometrażowa animacja – był to film Mariusza Wilczyńskiego pt. „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Ten film miał też ogromną szansę na nominację do Oscara, ale nie udało się. Od piątku (19 marca) film będzie pokazywany w Pionierze 1907.  Animacja jest autobiograficzną impresją, reminiscencją obrazów z dzieciństwa, w której odżywa wspomnienie nieżyjących rodziców i rodzinnego miasta Łodzi. Uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, bohater ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Z biegiem lat miasto rozwija się w jego wyobraźni. Pewnego dnia bohaterowie i idole z dzieciństwa znani z literatury i kreskówek, którzy w świadomości kolejnych pokoleń są wiecznie młodzi, przybywają nieproszeni. Kiedy nasz bohater odkrywa, że wszyscy się zestarzeli, a wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia.

***

Oto nominacje oscarowe w najważniejszych kategoriach:

Najlepszy film

"Ojciec"
"Judas and the Black Messiah"
"Mank"
"Minari"
"Nomadland
"Obiecująca. Młoda. Kobieta"
"Sound of Metal"
"Proces Siódemki z Chicago"

Reżyseria

Thomas Vinterberg "Na rauszu"
David Fincher “Mank”
Lee Isaac Chung “Minari”
Chloe Zhao “Nomadland”
Emerald Fennell "Obiecująca. Młoda. Kobieta"

Aktor

Riz Ahmed “Sound of Metal”
Chadwick Boseman “Ma Rainey’s: Matka Bluesa”
Anthony Hopkins "Ojciec"
Gary Oldman "Mank"
Steven Yeun "Minari"

Aktorka

Viola Davis "“Ma Rainey’s: Matka Bluesa"
Andra Day “The United States vs. Billie Holiday”
Vanessa Kirby "Cząstki kobiety"
Frances McDormand “Nomadland”
Carey Mulligan "Obiecująca. Młoda. Kobieta"

Aktor drugoplanowy

Sacha Baron Cohen - "Kolejny film o Boracie"
Daniel Kaluuya "Judas and the Black Messiah"
Leslie Odom Jr. „Pewnej nocy w Miami...”
Paul Raci "Sound of Metal"
Lakeith Stanfield “Judas and the Black Messiah

Aktorka drugoplanowa

Maria Bakalova "Kolejny film o Boracie"
Olivia Colman "Ojciec"
Amanda Seyfried "Mank"
Glenn Close "Elegia dla bidoków"
Yuh-Jung Youn “Minari.”

Scenariusz oryginalny

Will Berson, Shaka King, Keith Lucas, and Kenny Lucas (“Judas and the Black Messiah”)
Lee Isaac Chung (“Minari”)
Emerald Fennell (“Obiecująca. Młoda. Kobieta”)
Derek Cianfrance, Abraham Marder, Darius Marder (“Sound of Metal”)
Aaron Sorkin (“Proces Siódemki z Chicago”)

Scenariusz adaptowany

Sacha Baron Cohen (“Kolejny film o Boracie”)
Florian Zeller i Christopher Hampton (“Ojciec”)
Chloe Zhao (“Nomadland”)
Kemp Powers (“Pewnej nocy w Miami...)
Ramin Bahrani (“Biały tygrys”)

Kostiumy

“Emma”
"Ma Rainey’: Matka Bluesa"
“Mank”
“Mulan”
“Pinokio"

Efekty specjalne

"Love and Monsters"
"Niebo o północy"
"Mulan"
"The One And The Only Ivan"
"Tenet"

Zdjęcia

Sean Bobbitt (“Judas and the Black Messiah”)
Erik Messerschmidt (“Mank”)
Dariusz Wolski (“Nowiny ze świata”)
Joshua James Richards (“Nomadland”)
Phedon Papamichael (“Proces Siódemki z Chicago”)

Film animowany

“Naprzód”
“Over the Moon”
“Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”
“Co w duszy gra”
“Wolfwalkers”

Najlepszy film obcojęzyczny  

"Na rauszu"
"Better Days"
"Collective"
"The Man Who Sold His Skin"
"Quo Vadis, Aida

Film dokumentalny

“Kolektyw”
“Crip Camp”
“Agent kret”
“Ośmiornica, nauczycielka życia”
“Time”

Utwór muzyczny

“Fight For You”, “Judas and the Black Messiah”
“Hear My Voice”, "Proces Siódemki z Chicago"
“Husavik”, "Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga"
“lo Sì (Seen)”, “Życie przed sobą”
“Speak Now”, “Pewnej nocy w Miami…”

Muzyka filmowa

“Misja Greyhound”
“Mank”
“Nowiny ze świata”
“Co w duszy gra”
“Sound of Metal”

(MON)

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA