czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Frymus z Aniołem

Frymus z Aniołem

Frymus z Aniołem
Data publikacji: 2015-12-09 12:51
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 1527 47271

Film „Wielka zielona ściana - Afryka Afryce" w reżyserii Małgorzaty Frymus i zdjęciami Łukasza Nyksa, wrócił z festiwalu w Monako z nagrodą Angel Peace Award. To pierwszy długometrażowy film znanej dziennikarki kulturalnej Radia Szczecin.

- Dwa lata temu dostałam propozycję wyjazdu do Afryki od profesora Pasquale Policastro - opowiada Małgorzata Frymus. - Miałam obserwować akcję zalesiania Czarnego Kontynentu. Jest ona prowadzona od kilku lat, w kilku państwach, m.in. w Mali, Dżibuti czy Senegalu, gdzie my ją mogliśmy obserwować. To wielka inicjatywa, biorą w niej udział ludzie, przyjeżdżający na swój koszt z całej Afryki. Sadzenie drzew ma powstrzymać rozszerzanie się Sahary i degradację terenu oraz zmiany klimatyczne. Drzewa też są dobierane nieprzypadkowo - to specjalne gatunki, z których uzyskuje się gumę arabską, szeroko wykorzystywaną w przemyśle farmaceutycznym.

Dziennikarka zgłosiła „Wielką zieloną ścianę" do festiwalu w Monako za namową znajomych. Konkurencja była ogromna - w preselekcji brało udział blisko 700 filmów z całego świata. Warunek był jeden: dokumenty miały nieść pozytywne przesłanie szerzenia pokoju na świecie.

- Nasz film zdobył główną nagrodę, Anioła Pokoju. Na liście zwycięzców festiwalu są produkcje o Nelsonie Mandeli czy Dalajlamie. Dwa lata temu, Anioła otrzymał David Lynch, więc jest się z czego cieszyć - mówi M. Frymus.

Małgorzata Frymus jest absol­wentką Kato­lic­kiego Uni­wer­sy­tetu Lubel­skiego i łódz­kiej Fil­mówki. Od lat związana z Radiem Szczecin. Aktywnie działa również w Sto­wa­rzy­sze­niu OFFi­cyna.©℗

(kas)

Na zdjęciu: Kadr z nagrodzonego w Monako filmu „Wielka zielona ściana - Afryka Afryce"

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy