Sobota, 02 marca 2024 r. 
REKLAMA

Frymus z Aniołem

Data publikacji: 09 grudnia 2015 r. 12:51
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:41
Frymus z Aniołem
 

Film „Wielka zielona ściana - Afryka Afryce" w reżyserii Małgorzaty Frymus i zdjęciami Łukasza Nyksa, wrócił z festiwalu w Monako z nagrodą Angel Peace Award. To pierwszy długometrażowy film znanej dziennikarki kulturalnej Radia Szczecin.

- Dwa lata temu dostałam propozycję wyjazdu do Afryki od profesora Pasquale Policastro - opowiada Małgorzata Frymus. - Miałam obserwować akcję zalesiania Czarnego Kontynentu. Jest ona prowadzona od kilku lat, w kilku państwach, m.in. w Mali, Dżibuti czy Senegalu, gdzie my ją mogliśmy obserwować. To wielka inicjatywa, biorą w niej udział ludzie, przyjeżdżający na swój koszt z całej Afryki. Sadzenie drzew ma powstrzymać rozszerzanie się Sahary i degradację terenu oraz zmiany klimatyczne. Drzewa też są dobierane nieprzypadkowo - to specjalne gatunki, z których uzyskuje się gumę arabską, szeroko wykorzystywaną w przemyśle farmaceutycznym.

Dziennikarka zgłosiła „Wielką zieloną ścianę" do festiwalu w Monako za namową znajomych. Konkurencja była ogromna - w preselekcji brało udział blisko 700 filmów z całego świata. Warunek był jeden: dokumenty miały nieść pozytywne przesłanie szerzenia pokoju na świecie.

- Nasz film zdobył główną nagrodę, Anioła Pokoju. Na liście zwycięzców festiwalu są produkcje o Nelsonie Mandeli czy Dalajlamie. Dwa lata temu, Anioła otrzymał David Lynch, więc jest się z czego cieszyć - mówi M. Frymus.

Małgorzata Frymus jest absol­wentką Kato­lic­kiego Uni­wer­sy­tetu Lubel­skiego i łódz­kiej Fil­mówki. Od lat związana z Radiem Szczecin. Aktywnie działa również w Sto­wa­rzy­sze­niu OFFi­cyna.©℗

(kas)

Na zdjęciu: Kadr z nagrodzonego w Monako filmu „Wielka zielona ściana - Afryka Afryce"

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA