wtorek, 19 stycznia 2021r.

Filmowe dni nadchodzą

Data publikacji: 2015-10-07 11:46
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:41
Filmowe dni nadchodzą
 

Europejskie kino dokumentalne, wystawa i film poświęcony Sławomirowi Mrożkowi, klasyka kinematografii polskiej i światowej. Za niespełna dwa tygodnie wystartuje Szczecin European Film Festival.

PRZEZ dziewięć dni festiwalu (17-26 października) w Szczecinie zaprezentowanych zostanie 150 filmów, z czego 42 konkursowe. Dziesięć z nich weźmie udział w Konkursie Polskim, a 32 w Konkursie Europejskim. 

- Te bloki pozwolą nam otrzymać spektrum tego, co dziś dzieje się w obszarze filmu dokumentalnego - mówi Bartosz Wójcik, polski dyrektor SEFF. 

Kolejną częścią, która od lat towarzyszy SEFF (wcześniej Dokument ART-owi) jest „Ekstraklasa", czyli pokazy ważnych filmów wybitnych twórców. W tym roku skupi się na kinie jarmarcznym z początku XX wieku oraz dorobku Józefa Robakowskiego, który odwiedzi Szczecin. Kolejnym ważnym punktem programu, będzie pokaz filmu Pawła Chyry o Sławomirze Mrożku „Mrożek - życie warte jest życia” (17 października). Zaprezentowana zostanie też wystawa fotografii Pawła Chyry również dotycząca dramatopisarza.

- Mrożek miał opinię gbura, człowieka zamkniętego. Jeżeli ktoś jest przekonany, że taki właśnie był, będzie mile rozczarowany, gdy zobaczy ten film - mówi Konrad Wojtyła z Fundacji im. Sławomira Mrożka. 

W programie także m.in. filmowa historia jednego z najpopularniejszych świąt niemieckich – monachijskiego Oktoberfestu w latach 1910-1980. Ponadto cykle: Granice Kina, Wspólne Granice, Telefon ART, Varia. Pełny program festiwalu znajduje się na www.europeanfilmfestival.szczecin.pl. ©℗

(szymw)

 

 

Komentarze

Krystyna
2015-10-07 19:07:12
E tam...

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ