Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Film „Milczące pokolenie”. Oto opowieść Danuty Szyksznian-Ossowskiej

Data publikacji: 22 lutego 2019 r. 09:03
Ostatnia aktualizacja: 22 lutego 2019 r. 10:27
Film „Milczące pokolenie”. Oto opowieść Danuty Szyksznian-Ossowskiej
 

W piątek o g. 18 w studiu koncertowym S - 1 Polskiego Radia przy al. Wojska Polskiego 73 w Szczecinie rozpocznie się promocja filmu "Milczące pokolenie" Pawła Domańskiego poświęconego Danucie Szyksznian - Ossowskiej, "Sarence". A na 28 lutego o g. 17 w tym samym miejscu zaplanowano promocję audiobooka "Wileńska łączniczka AK", wywiadu-rzeki, jaki z "Sarenką" przeprowadziła Magdalena Semczyszyn ze szczecińskiego IPN-u.

Domański w rozmowie z "Kurierem" powiedział, że chciałby, aby jego film oddawał głos pokoleniu, które przez długi czas w komunistycznej Polsce bało się rozmawiać o swojej przeszłości.

– Wielu byłych żołnierzy podziemia niepodległościowego nie mówiło o tych sprawach nawet w swoich domach – stwierdził filmowiec. – Zaczęło się to zmieniać dopiero w latach osiemdziesiątych. Pamiętajmy też o tych, którzy mówić nie mogli, bo zostali zamordowani przez komunistów.

Z kolei „Wileńska łączniczka AK” opowiada nie tylko o wojennych doświadczeniach Danuty Szyksznian-Ossowskiej – konspiracji w wileńskiej Armii Krajowej, pojmaniu przez sowiecką bezpiekę, pobycie w więzieniu i w łagrze – ale także o jej dzieciństwie i licznych aktywnościach po 1945 roku podejmowanych mimo szykan ze strony komunistów.  „Sarenka” jest rozmówczynią, która nie monumentalizuje własnych zasług, otwarcie mówi o strachu, jaki odczuwała podczas działalności konspiracyjnej. Choć opowiada barwnie i szczegółowo, jest też dyskretna – pewne drastyczne sprawy, związane na przykład z głodem panującym w łagrze, świadomie przemilcza. Wyznaje: „Gdy zaczynała się wojna, miałam 14 lat, gdy się kończyła – 20. Zabrano mi kawałek dzieciństwa i najlepsze lata młodości. Jednak nadal mogę mówić o szczęściu, bo innym niedane było nawet tyle”.

Przypomnijmy, że na 1 marca przypada Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. ©℗

(as)

Fot. Julianna Rogowska

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA