W Szczecinie trwa 13. Międzynarodowy Festiwal Organowy. W bazylice archikatedralnej każdej wakacyjnej soboty (zawsze o godz. 20), w urokliwych okolicznościach tego miejsca, można usłyszeć najpiękniejsze utwory organowe mistrzów z całego świata. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny. Koncerty są transmitowane w internecie na stronie szczecińskiej katedry oraz na YouTube.
W tę sobotę (14 sierpnia) w katedrze wystąpią: Michał Kocot – organy, Szczecin Vocal Project i Paweł Osuchowski – dyrygent. Podczas wieczoru zabrzmią m.in. takie utwory, jak: Johann Sebastian Bach - Fantazja G-dur BWV 572, Felix Mendelssohn-Bartholdy - Variations sérieuses op. 54, Michał Kocot - Introdukcja, ricercar i wariacje na temat pieśni Bogurodzica (improwizacja).
Michał Kocot jest absolwentem Akademii Muzycznych w Krakowie, Katowicach i Fryburgu Bryzgowijskim, gdzie studiował grę na organach, klawesynie oraz improwizację organową (m.in. pod kierunkiem J. Serafina i J. Gembalskiego). Studiował także w ramach programu wymiany studentów „Erasmus” w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Stuttgarcie. Dwa razy był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2015 otrzymał stypendium „Młoda Polska” przyznawane za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki. W 2018 uzyskał tytuł doktora sztuki. Jest laureatem kilku konkursów organowych w Brnie, Freibergu, Kaliningradzie, Norymberdze, Poznaniu i Wiesbaden. Obecnie pracuje w Instytucie Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Szczecin Vocal Project działa od 2013 pod skrzydłami Fundacji Akademia Muzyki Dawnej w Szczecinie. Repertuar zespołu odwołuje się do tradycji muzycznych miasta i dawnej Pomeranii na przestrzeni wieków minionych, przywracając pamięć o osiągnięciach szczecińskiej szkoły kantatowej.
Paweł Osuchowski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie (klasa dyrygentury prof. J. Katlewicza), umiejętności doskonalił pod kierunkiem H. Rillinga jako stypendysta Międzynarodowej Akademii Bachowskiej w Stuttgarcie. Występował na koncertach w Austrii, Czechach, Francji, Holandii, Islandii, Niemczach, Ukrainie i Włoszech. Powołał do życia m.in.: Dni Bachowskie w Krakowie, Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej, Na gotyckim szlaku – Muzyka w zabytkach Pomorza Zachodniego. Od 2002 jest kierownikiem artystycznym Chóru Collegium Maiorum ZUT w Szczecinie. Od 2008 pełni funkcję dyrektora artystycznego Fundacji Akademia Muzyki Dawnej, realizując działalność artystyczną i edukacyjną. Jest twórcą Orkiestry Famd.pl oraz zespołu Szczecin Vocal Project. Otrzymał nominację do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” za nagranie kompozycji J.S. Bacha. W 2017 otrzymał stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
(MON)