piątek, 06 grudnia 2019.
Strona główna > Kultura > Festiwal w Kamieniu zachwyca. Nie tylko organy

Festiwal w Kamieniu zachwyca. Nie tylko organy

Festiwal w Kamieniu zachwyca. Nie tylko organy
Data publikacji: 2019-08-08 12:33
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-08 15:16
Wywietleń: 548 407308

W piątek (9 sierpnia) odbędzie się ósmy koncert 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Muzykę mistrzów w mistrzowskim wykonaniu zaprezentują – wybitny polski organista, wielokrotnie koncertujący w kamieńskiej katedrze, prof. Julian Gembalski oraz wirtuoz skrzypiec Janusz Wawrowski grający na pierwszym w Polsce od II wojny światowej instrumencie wykonanym w 1685 r. przez lutnika  wszech czasów Antoniusa Stradivariusa.

Tymczasem przenieśmy się jeszcze do zeszłotygodniowego piątkowego koncertu, który za sprawą wykonawców pozostanie w pamięci słuchaczy. Za kontuarem kamieńskich organów zasiadł światowej sławy francuski organista, kompozytor i improwizator Thierry Escaich. Wirtuoz studiował grę na organach, improwizację i kompozycję w Konserwatorium Paryskim uzyskując ośmiokrotnie pierwszą nagrodę. Od 1992 r. wykłada na macierzystej uczelni improwizację i kompozycję. Jest organistą w kościele St. Étienne du Mont w Paryżu. Koncertuje na całym świecie wykonując również własne utwory, których stworzył dotąd około stu. Jest kompozytorem-rezydentem Orchestre National de Lyon, Orchestre National de Lille i Paris Chamber Orchestra. W 2013 r. został uhonorowany członkostwem Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu. Nagrał kilkadziesiąt płyt CD z własną muzyką jak i z utworami innych kompozytorów. Podczas piątkowego koncertu artysta, w trzech częściach organowych, zaprezentował dzieła Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego, XX-wiecznego francuskiego kompozytora Jehana Alaina i improwizację.

W części kameralnej kamieńska publiczność usłyszała instrumenty dęte blaszane, na których zagrali członkowie zespołu „Cracow Brass Quintet” w składzie:  Bartosz Gaudyn (trąbka), Piotr Nowak (trąbka), Paweł Dziewoński (waltornia), Paweł Cieślak (puzon) i Jakub Sznajder (tuba). Kwintet powstał w 2002 r. Jest laureatem drugiego miejsca na VII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Warszawie i trzeciej nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie w 2009 r. W skład zespołu wchodzą muzycy współpracujący na stałe z najważniejszymi polskimi orkiestrami takimi jak Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestra Filharmonii Śląskiej i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. W repertuarze zespołu znajdują się utwory muzyczne  od XVI po XX wiek. Oprócz działalności koncertowej kwintet bierze udział w koncertach charytatywnych i warsztatach oraz programach edukacyjnych upowszechniających muzykę i popularyzujących instrumenty dęte blaszane. W dwóch częściach kameralnych piątkowego koncertu zespół zaprezentował utwory Jana Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla, Johanna Pachelbela i Wolfganga Amadeusza Mozarta żywiołowo oklaskiwane przez publiczność. Wykonany na bis znany standard jazzowy „Kiedy święci maszerują do nieba” wywołał ogromny entuzjazm słuchaczy. Koncert zakończyła muzyka organowa. Improwizacja Thierry'ego Escaicha na temat wykonanego na bis przez członków kwintetu utworu spotkała się z długotrwałą owacją na stojąco. Jak podkreślają stali bywalcy kamieńskich koncertów, od wielu lat żaden z organistów nie był tak długo oklaskiwany jak francuski wirtuoz.

Kolejna uczta muzyczna rozpocznie się już w ten piątek (9 sierpnia) tradycyjnie o godzinie 19.00. Serdecznie na nią zapraszają Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej i „Kurier Szczeciński”.

Błażej Bubnowicz

Fot. TMZK

Na zdjęciu: Członkowie „Cracow Brass Quintet” po koncercie

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie