W piątek (9 sierpnia) odbędzie się ósmy koncert 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Muzykę mistrzów w mistrzowskim wykonaniu zaprezentują – wybitny polski organista, wielokrotnie koncertujący w kamieńskiej katedrze, prof. Julian Gembalski oraz wirtuoz skrzypiec Janusz Wawrowski grający na pierwszym w Polsce od II wojny światowej instrumencie wykonanym w 1685 r. przez lutnika wszech czasów Antoniusa Stradivariusa.
Tymczasem przenieśmy się jeszcze do zeszłotygodniowego piątkowego koncertu, który za sprawą wykonawców pozostanie w pamięci słuchaczy. Za kontuarem kamieńskich organów zasiadł światowej sławy francuski organista, kompozytor i improwizator Thierry Escaich. Wirtuoz studiował grę na organach, improwizację i kompozycję w Konserwatorium Paryskim uzyskując ośmiokrotnie pierwszą nagrodę. Od 1992 r. wykłada na macierzystej uczelni improwizację i kompozycję. Jest organistą w kościele St. Étienne du Mont w Paryżu. Koncertuje na całym świecie wykonując również własne utwory, których stworzył dotąd około stu. Jest kompozytorem-rezydentem Orchestre National de Lyon, Orchestre National de Lille i Paris Chamber Orchestra. W 2013 r. został uhonorowany członkostwem Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu. Nagrał kilkadziesiąt płyt CD z własną muzyką jak i z utworami innych kompozytorów. Podczas piątkowego koncertu artysta, w trzech częściach organowych, zaprezentował dzieła Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego, XX-wiecznego francuskiego kompozytora Jehana Alaina i improwizację.
W części kameralnej kamieńska publiczność usłyszała instrumenty dęte blaszane, na których zagrali członkowie zespołu „Cracow Brass Quintet” w składzie: Bartosz Gaudyn (trąbka), Piotr Nowak (trąbka), Paweł Dziewoński (waltornia), Paweł Cieślak (puzon) i Jakub Sznajder (tuba). Kwintet powstał w 2002 r. Jest laureatem drugiego miejsca na VII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Warszawie i trzeciej nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie w 2009 r. W skład zespołu wchodzą muzycy współpracujący na stałe z najważniejszymi polskimi orkiestrami takimi jak Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestra Filharmonii Śląskiej i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. W repertuarze zespołu znajdują się utwory muzyczne od XVI po XX wiek. Oprócz działalności koncertowej kwintet bierze udział w koncertach charytatywnych i warsztatach oraz programach edukacyjnych upowszechniających muzykę i popularyzujących instrumenty dęte blaszane. W dwóch częściach kameralnych piątkowego koncertu zespół zaprezentował utwory Jana Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla, Johanna Pachelbela i Wolfganga Amadeusza Mozarta żywiołowo oklaskiwane przez publiczność. Wykonany na bis znany standard jazzowy „Kiedy święci maszerują do nieba” wywołał ogromny entuzjazm słuchaczy. Koncert zakończyła muzyka organowa. Improwizacja Thierry'ego Escaicha na temat wykonanego na bis przez członków kwintetu utworu spotkała się z długotrwałą owacją na stojąco. Jak podkreślają stali bywalcy kamieńskich koncertów, od wielu lat żaden z organistów nie był tak długo oklaskiwany jak francuski wirtuoz.
Kolejna uczta muzyczna rozpocznie się już w ten piątek (9 sierpnia) tradycyjnie o godzinie 19.00. Serdecznie na nią zapraszają Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej i „Kurier Szczeciński”.
Błażej Bubnowicz
Fot. TMZK
Na zdjęciu: Członkowie „Cracow Brass Quintet” po koncercie