Niedziela, 14 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Festiwal Sacrum Non Profanum. Muzyka filmowa z nadzieją na pokój [GALERIA]

Data publikacji: 23 czerwca 2024 r. 23:31
Ostatnia aktualizacja: 24 czerwca 2024 r. 07:44
Festiwal Sacrum Non Profanum. Muzyka filmowa z nadzieją na pokój
W Teatrze Letnim zabrzmiały najpiękniejsze utwory muzyki filmowej. Fot. Elżbieta Kubera  

Najpiękniejsze utwory muzyki filmowej rozbrzmiewały w niedzielne popołudnie w Teatrze Letnim w Szczecinie. Koncert w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum szczecińska publiczność wielokrotnie oklaskiwała na stojąco.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja festiwalu dedykowana była cichym bohaterom wojny – kobietom i dzieciom Ukrainy, a przyświecało jej hasło „Muzyka łączy narody – Arcydzieła muzyki filmowej.” Lwowska Orkiestra Filharmonii Narodowej Ukrainy pod dyrekcją Bohdana Boguszewskiego wykonała utwory znanych kompozytorów. Szczecinianie usłyszeli m.in. Poloneza z „Pana Tadeusza” i motyw z „Draculi” Wojciech Kilara, temat z „Misji” Ennio Morricone, „Ojca Chrzestnego” Nino Roty, „Jeźdźców smoków” Johna Powella”, „Star Wars”, „Listy Schindlera” Johna Williamsa, „Piratów z Karaibów” Hansa Zimmera. Część utworów wykonywali soliści instrumentalni i wokalni m.in. baryton Bartłomiej Kłos („My Way”). Ogromne brawa publiczności i kwiaty otrzymała Katarzyna Dondalska (sopran koloraturowy), która zaśpiewała kilka utworów, w tym „Pieśń Heleny” Krzesimira Dębskiego z filmu z „Ogniem i mieczem”. Wystąpił także Chór ZUT im. Jana Szyrockiego prowadzony przez dyrygenta Szymona Wyrzykowskiego oraz nadgraniczne chóry polsko-niemieckie przygotowane przez Tomasza Witkowskiego. Koncert prowadziła znana skrzypaczka Patrycja Piekutowska, która także wykonała jeden z utworów ze swej płyty nawiązujący do Nowego Jorku, a przyjęty gromkimi brawami.

Festiwal Sacrum Non Profanum wpisał się w kulturalną tradycję województwa zachodniopomorskiego. Od początku jego założeniem było promowanie muzyki polskich kompozytorów, a koncerty organizowano w Trzęsaczu, Świnoujściu i Szczecinie. Tym razem muzycy przygotowali w sumie cztery koncerty w Szczecinie i Świnoujściu. Ostatni z nich odbędzie się w poniedziałek (24 czerwca) o godz. 19 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Będzie to „Koncert muzyki ukraińskiej".

W niedzielnym specjalne podziękowanie za 20 lat wspaniałych edycji odebrał dyrektor artystyczny festiwalu i dyrygent koncertu Bohdan Boguszewski. Od wszystkich wykonawców, a także publiczności usłyszał chóralne „Sto lat!”. Następnie na zakończenie koncertu artyści zaśpiewali „Odę do radości” - hymn Unii Europejskiej w czterech językach: polskim, niemieckim, ukraińskim i angielskim.

(el)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA