Otwarciem wystawy pt. „Ferdynand Ruszczyc – artysta, który zmienił sztukę na życie” zainaugurowano w Książnicy Pomorskiej Kaziuka, czyli jarmark odpustowy organizowany w Szczecinie od prawie trzydziestu lat w Dzień Świętego Kazimierza (4 marca). Impreza jest ważną częścią Tygodnia Kresowego.
Oficjalna część wernisażu została poprzedzona świetnym i momentami wzruszającym występem chóru dziecięcego „Belcanto” z ogólnokształcącej szkoły Muzycznej I stopnia im. Marka Jasińskiego. O najważniejszych wydarzeniach w życiu bohatera wystawy Ferdynanda Ruszczyca opowiadał Grzegorz Piskorz, kustosz nowej ekspozycji.
– Ferdynanda Ruszczyca kojarzy się przede wszystkim z obrazem pt. Ziemia – mówił podczas wtorkowego wernisażu kustosz wystawy. – Jednak trzeba pamiętać, że była to bardzo wybitna i zasłużona dla Wilna postać. Okres pobytu artysty w tym mieście od 1908 roku do 1932 roku, według mnie jest ważniejszy nawet od okresu jego malarstwa.
Wystawę otwiera baner ilustrujący obraz Ferdynanda Ruszczyca z 1902 roku „Bohdanów na wiosnę”. Widoczny jest tutaj postimpresjonistyczny wpływ. Kolejną częścią ekspozycji jest osiem tematycznych tablic: z pierwszego okresu działalności – rysunek i malarstwo, okresu wileńskiego – grafika użytkowa, karty tytułowe oraz prace teatralne i projekty okolicznościowe. W gablotach umieszczone są zdjęcia z Wilna, fotoreprodukcje, książki, czasopisma dotyczące życia i działalności artysty. Najważniejszą atrakcją są cztery obrazy Ferdynanda Ruszczyca: „Skały na wodzie” 1894 r., „Morze i chmury” 1896 r., „Brzeg morski” 1897 r. i „Potop” z 1898 roku. Ekspozycję można podziwiać do 27 marca w sali im. Zbigniewa Herberta.
Oczywiście nie mogło zabraknąć poczęstunku przygotowanego przez Stowarzyszenie „Świteź” i tradycyjnych wileńskich piernikowych serc.
Przypomnijmy, że wileński Kaziuk w Szczecinie trwa trzy dni i jest finałem Tygodnia Kresowego. Organizatorem hucznej, pełnej wspomnień i nostalgicznej imprezy jest Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej i Nowogródka „Świteź”.
(KK)
Fot. Dariusz Gorajski