Szczecińska orkiestra Baltic Neopolis Orchestra w poniedziałek (18 maja) obchodzi swoje 12. urodziny. Kilkanaście lat temu, dokładnie 18 maja, formacja wystąpiła ze swoim pierwszym koncertem - w filharmonii w Szczecinie, jeszcze w poprzedniej siedzibie w "szpinakowym pałacu". Lata minęły, a orkiestra świetnie się rozwija i dużo koncertuje. Nawet teraz, kiedy sale koncertowe są zamknięte, jej muzycy są bardzo aktywni w przestrzeni internetowej. Te występy, również prosto z domów artystów, stały się osłodą dla melomanów podczas pandemii. Dopełnieniem tych działań jest nominacja orkiestry do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina w kategorii: "za istotne osiągnięcie w 2019 roku".
Baltic Neopolis Orchestra, zdobywca Fryderyka 2015 w kategorii "Album roku - muzyka kameralna", jest smyczkową orkiestrą kameralną powstałą w 2008 roku z inicjatywy młodych, szczecińskich artystów. Od tego czasu formacja koncertowała setki razy, realizując zarówno własne cykle, jak i współuczestnicząc w zewnętrznych projektach artystycznych. Zespół zdobył szerokie uznanie słuchaczy i krytyki występując w salach koncertowych w Europie i Azji, m.in w Niemczech, Francji, Czechach, Estonii, Chorwacji, Grecji, Norwegii, Malezji, Japonii, Singapurze, Laosie, Kambodży, na Filipinach.
Orkiestrą Baltic Neopolis na co dzień kieruje altowiolistka Emilia Goch Salvador. Dzięki jej staraniom w składzie zespołu znaleźli się najlepsi polscy instrumentaliści, uczestniczący w ogólnopolskich i międzynarodowych projektach muzycznych. Ciesząc się z nominacji do wspomnianej, szczecińskiej nagrody, szefowa orkiestry poinformowała na Facebooku, co działo się w ub. roku (przypomnijmy - nominacja dotyczy sukcesów w 2019 roku): "W 2019 roku występowaliśmy nie tylko w Europie, m.in w Norwegii, we Włoszech czy Niemczech, ale także w Indiach, Wietnamie i Japonii. W naszym kochanym Szczecinie zagraliśmy dla Was mnóstwo ciekawych programów ze wspaniałymi artystami z całego świata, a w Polsce ponad 20 koncertów m.in w sali koncertowej Filharmonii Białostockiej, Kaliskiej czy Zielonogórskiej. No i najważniejszy czas w 2019 roku! Nowy Festiwal Szczecin Classic który przyciągnął na nasze koncerty zupełnie nową publiczność, a młodzież z Polski i Europy wzięła udział w pięknych kursach mistrzowskich, gdzie mieli okazję pograć nie na jednym, a na dwóch Stradivariusach! Nie sposób również nie wspominać programu stażowego Akademii BNO w 2019 roku, który przyciągnął do naszego miasta rzeszę wspaniałych młodych, niezwykle zdolnych absolwentów z całej Polski. Ach, działo się, działo ... Dobrze jest powspominać, szczególnie teraz, kiedy czarna chmura troszkę zasłania naszą artystyczną przyszłość, miejmy nadzieje, że tylko na chwilę...".
Gdyby ktoś z Państwa przeoczył występy orkiestry w przestrzeni internetowej, przypominamy, że w czwartki o godz. 21 formacja prezentuje koncerty online w ramach cyklu "The Best of Baltic Neopolis Orchestra", z kolei w soboty - o godz. 20 - zaprasza (już od drugiej połowy marca!) na "Dómófki", kiedy to grają instrumentaliści Akademii Baltic Neopolis albo muzycy Baltic Neopolis Orchestra. Warto w te dni zasiąść przed komputerem, by wziąć udział w prawdziwej uczcie muzycznej!
(MON)