Niedziela 03 lipca 2022r. 
REKLAMA

Dzień Dziecka na zamku. Jubileusz Arfika, gra terenowa i spacer [FILM]

Data publikacji: 2022-05-28 18:25
Ostatnia aktualizacja: 2022-05-28 18:25
Dzień Dziecka na zamku. Jubileusz Arfika, gra terenowa i spacer
Fot. Marcin Szwarc  

Gra terenowa, koncert grupy artystycznej Arfik, rodzinne oprowadzanie po zamkowych dziedzińcach, wata cukrowa czy wielkie bańki mydlane – m.in. takie darmowe atrakcje przygotował Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie z okazji Dnia Dziecka. Impreza odbędzie się w niedzielę (29 maja). Uwaga! Z myślą o dzieciach z Ukrainy, gra terenowa została opracowana też w języku ukraińskim, a podczas występu Arfika zabrzmi, w geście przyjaźni i solidarności, przejmujący utwór pt. „Ukraina to ty!” z repertuaru ukraińskiej artystki – Tiny Karol.

Start - w samo południe

 

Rodzinna impreza na dużym dziedzińcu rozpocznie się w samo południe koncertem wspomnianego zespołu Arfik, który właśnie świętuje swój jubileusz 35-lecia. O godz. 13 wystartuje gra terenowa "Para na Zamek".

- To rodzinna zabawa dla miłośników łamigłówek, szarad i gier, połączenie edukacji, aktywności fizycznej i radości w poszukiwaniu ciekawostek historycznych i poznawaniu tajemnic zamku. Na graczy czekać będą rozmaite zadania, między innymi rozgrywki karciane czy odczytywanie mapy. Po zakończeniu gry zapraszamy na oprowadzanie po zamkowych dziedzińcach. Spacer poprowadzi zamkowy przewodnik Tomasz Wieczorek. Start o godzinie 15, zbiórka przy makiecie zamku na dziedzińcu menniczym - informuje Sylwia Polachowska z działu promocji i marketingu zamku.

Najważniejsze to się lubić i kochać

Wspomniana grupa Arfik została założona w 1987 roku przez pedagoga i kompozytora wszystkich arfikowych piosenek, laureata Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin, odznaczonego Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” - Ryszarda Leoszewskiego. Autorką tekstów i inscenizacji jest pisarka i poetka - Barbara Stenka, związana z zespołem od 26 lat, autorka kilkunastu książek dla młodzieży, laureatka wielu konkursów m.in. Festiwalu Piosenki Aktorskiej, Złotego Kosy, nagrody IBBY Książka Roku.

Podczas występu zamkowego będzie można usłyszeć piosenki powstałe w pierwszych latach istnienia Arfika, a także te najnowsze z ostatnich płyt zespołu. Będzie też specjalny utwór urodzinowy.

- Piosenka jubileuszowa "Przypomnij tylko..." zostanie wykonana przez kilka pokoleń arfikowych artystów, a nawet przez kilkoro dzieci najstarszych arfikowców. Ten tekst to taki mój nieco czarny humor, a my taki lubimy - opowiada Barbara Stenka. - Niezależnie od zapowiadanego wielokrotnie końca świata, mamy zamiar śpiewać, istnieć i spełniać się arfikowo przez kolejne lata. No i, patrząc twórczo, koniec świata, to też spektakl... Najważniejsze to się lubić, kochać i w czułym uścisku, mruknąć: "Przeżyjemy...". W połączeniu z pełną ognistego temperamentu muzyką Rysia i latynoskim aranżem muzyków ze Sklepu z Ptasimi Piórami i Darka Kabacińskiego, chyba to wszystko - brzmi! Wielogłosowy wokal - wierzymy, że nam wyjdzie i piosenka zalśni jak kometa. Na razie intensywnie i z radością ćwiczymy.

Arfik koncertował dotąd w całej Polsce, brał udział w festiwalach, przeglądach wokalnych, teatralnych, kabaretowych i chóralnych. Tworzył przez kilka lat własną audycję radiową pt. „Klub Arfika” oraz cykliczny program telewizyjny "Drynda". Występował też we Francji, Niemczech, Szwecji, Norwegii, Danii i na Łotwie. W 2016 roku uczestniczył w Finale Krajowych Eliminacji „Eurowizja Junior”. Ma na swoim koncie 25 autorskich wydawnictw muzycznych. Niedawno ukazały się dwa albumy CD Arfika - „Wstęp wolny” i „Nibyzima” oraz książka pt. „Mój Arfik”.

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA