Wtorek, 24 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Dwa teatralne spacery

Data publikacji: 24 lipca 2016 r. 22:37
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:43
Dwa teatralne spacery
 

To interesująca propozycja dla osób, które lubią piesze przechadzki: warszawski Instytut Teatralny uruchomił aplikację, która pozwala na ułożenie trasy po artystycznych śladach. „Spacerownik  teatralny" obejmuje kilka miast, również Szczecin, gdzie wytyczone są dwa szlaki wycieczek.

„Spacerownik" zainicjowany został w ubiegłym roku, podczas obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Wówczas to pomyślano o przygotowaniu unikalnych tras spacerów po miejscach związanych z teatrem, stanowiących oryginalną propozycję aktywnego spędzenia czasu i jednocześnie umożliwiających poszerzenie wiedzy o dziejach polskiej sceny. Projekt (obejmujący stronę internetową i darmową aplikację mobilną) stanowi także próbę „wydobycia” z miejskiej architektury przestrzeni dla teatru niegdyś bardzo ważnych, a dziś nieco już zapomnianych.

W Szczecinie do wyboru są dwie spacerowe trasy: „Śladami bohaterów baśni i bajek" (2,6 km, 48 minut) oraz „Teatry nad Odrą" (1,7 km, 31 minut), obie opracowane przez Andrzeja Androchowicza. Ta pierwsza związana jest z historią Teatru Lalek Pleciuga. Pierwszym przystankiem jest Plac Orła Białego, gdzie od marca 1954 do kwietnia 1957 wystawiano pierwsze lalkowe spektakle teatru „Rusałka”, później przechodzi się na ulicę Tkacką, na tył budynku „Odzieżowca" (w działającym tu Doświadczalnym Ośrodku Telewizyjnym, na przełomie lat 50. i 60 ubiegłego wieku nadawano cykl lalkowych dobranocek, przygotowanych przez aktorów Pleciugi), przez ulicę Kaszubską (w latach 1972-2009 Pleciuga miała tu swoją siedzibę) i aleję Wojska Polskiego (tu teatr rezydował w latach 1957-1972) do placu Teatralnego, gdzie lalkowa scena mieści się obecnie.

Trasa „Teatry nad Odrą" prowadzi od ulicy Swarożyca, czyli od Teatru Polskiego, najstarszej szczecińskiej sceny. Później przechodzimy na Wały Chrobrego, do Teatru Współczesnego, następnie do Teatru Kana (plac św. św. Piotra i Pawła), a na koniec przeprawiamy się na drugą stronę ulicy, gdzie mieści się Opera na Zamku.

Ze „Spacerownika" skorzystać można także podczas wizyt w innych polskich miastach: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Lublinie, Toruniu i Elblągu. ©℗

(kas)

Fot. Robert STACHNIK

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA