Środa, 22 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Dwa razy Matejko

Data publikacji: 17 lipca 2016 r. 12:48
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:43
Dwa razy Matejko
 

Jeszcze przez tydzień, w muzealnym gmachu przy Wałach Chrobrego podziwiać można dwa równie cenne co niepozorne rysunki. Ich autorem jest jeden z najwybitniejszych polskich malarzy: Jan Matejko.

Miniwystawa to kolejna odsłona projektu „Nie(ch) żyją Mistrzowie!", realizowanego przez szczecińskie Muzeum Narodowe od szeregu miesięcy. W jego ramach prezentowane są dzieła sztuki (pochodzące z kolekcji MN) tych autorów, których rocznicę urodzin lub śmierci właśnie obchodzimy. Nie inaczej jest z Matejką, który urodził się 178 lat temu, 24 czerwca 1838 roku.

W muzeum prezentowana są dwa rysunki, przedstawiające króla Zygmunta Augusta i jego ukochaną żonę - Barbarę Radziwiłłównę. Oba portrety powstały w 1867 roku.

W ramach kolejnej odsłony projektu Nie(ch) żyją Mistrzowie! w 178. rocznicę urodzin (24 czerwca 1838 roku) prezentujemy dwa rysunki Jana Matejki – Portret mężczyzny (Zygmunta Augusta) z 1867 roku oraz Portret kobiety (Barbary Radziwiłłówny) z 1867 roku. 

Jan Matejko (1838 - 1893) to bodaj najwybitniejszy reprezentant historycznego nurtu w polskim malarstwie. Za pomocą sztuki, pragnął wskrzesić wiarę w odrodzenie niepodległej Polski, stąd też najchętniej malował postacie i wydarzenia znaczące dla narodowej chwały. Wśród jego najsłynniejszych obrazów są: „Stańczyk", „Kazanie Skargi", „Batory pod Pskowem", „Bitwa pod Grunwaldem", „Hołd pruski", „Sobieski pod Wiedniem" czy „Kościuszko pod Racławicami". Jest też twórcą „Pocztu królów i książąt polskich"

Dwa rysunki można oglądać do 24 lipca, na pierwszym piętrze gmachu Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego. 

(kas)

Fot. Muzeum Narodowe
 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA