niedziela, 29 listopada 2020r.

Dwa filmy o profesorze Matławskim. Online w środę i czwartek

Data publikacji: 2020-10-21 09:36
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-22 00:23
Dwa filmy o profesorze Matławskim. Online w środę i czwartek
 

Zamek Książąt Pomorskich zaprasza na filmowe wspomnienia o profesorze Bogdanie Matławskim. Ten znakomity kulturoznawca, etnolog, etnomuzykolog, znawca kultury ludowej Pomorza Zachodniego zmarł w ubiegłym tygodniu - 14 października.

W ostatnich latach powstały dwa filmy dokumentalne opowiadające o tej niezwykłej postaci, które będzie można obejrzeć na stronie internetowej zamku i zamkowym profilu na Facebooku. W środę (21 października) o godz. 18 dostępny będzie obraz Michała i Pawła Kulików „Mateczniki”. Dokument miał swoją premierę w tym roku. Opowiada o pracy profesora Matławskiego nad monografią o rodzinnej, nadodrzańskiej wsi Żabnica.

"Poszukując materiałów badacz zauważył, że losy powojennych mieszkańców, budowanie własnej tożsamości, są podobne dla całego obszaru województwa. Dostrzegł jednocześnie niemiecką przeszłość tych ziem oraz podobieństwo losów byłych i obecnych mieszkańców – trudną sytuację przybyszów zasiedlających zachodniopomorskie oraz dramat niemieckich wysiedleńców. Zwrócił uwagę na to, że wojna i wszelkie totalitaryzmy są złem niszczącym dorobek pokoleń" - informują organizatorzy pokazu online.

W czwartek (22 października) na zamkowej stronie internetowej, o godzinie 18, zaprezentowany zostanie film Iwony Gacparskiej pt. „Siła korzeni jest w nas. Rzecz o Bogdanie Matławskim”. Obraz, który swoją premierę miał w 2019 roku, pokazuje m.in. miejsca, z którymi profesor był związany - rodzinną Żabnicę oraz Drawno, Łobez, Kamień Pomorski, gdzie odbywają się festiwale muzyki ludowej (które współtworzył jako juror czy pomysłodawca). Widzowie będą mieli okazję poznać osobowość i działalność prof. Matławskiego przez pryzmat jego życia, marzeń i dążeń, jego pracy naukowej i miłości do muzyki, która towarzyszyła mu od najmłodszych lat.

(MON)

Fot. Materiały dystrybutora

Komentarze

Honorat
2020-10-21 23:38:03
@ vit - pięknie powiedziane o panu profesorze. A jeszcze 5 maja 2020 pan Bogdan Matławski wygłosił piękną mowę pożegnalną nad grobem Bogusława Borysowicza, nestora rybołówstwa polskiego, współtwórcy paprykarza szczecińskiego, nietrudzonego kronikarza STK. Pan Profesor powiedział wówczas: "Gdy umarł Bogusław Borysowicz, to tak jakby spaliła się biblioteka". To co należałoby teraz powiedzieć o śmierci profesora Bogdana Matławskiego?
vit
2020-10-21 14:09:35
Profesor Bogdan Matlawski to taki Oskar Kolberg z Zabnicy,perelka Ziemi Szczecinskiej,zasluzony naukowiec oraz dzialacz kulturalny.Nad Odra szczecinski wiatr nuci ludowe melodie na JEGO CZESC.W trzcinach i zatokach niesie sie piesn o szlachetnym synu tej Ziemi.Dziekujemy PROFESORZE !

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ