Nowy kanał edukacyjny, w serwisie YouTube, prowadzi szczecińska filharmonia. Są tu koncerty, warsztaty i słuchowiska. Pracownicy i artyści tej instytucji powrócili zatem do sztandarowych produkcji, tak lubianych przez małych melomanów, ale w nowej, odświeżonej odsłonie. Ot, choćby we wtorek (3 listopada) w samo południe zaplanowany jest koncert online z cyklu „Dźwięki na start”.
- Zawsze zależało nam, aby filharmonia była miejscem przyjaznym i otwartym dla melomanów w każdym wieku. Sezon artystyczny 2020/21 jest dla nas szczególny pod wieloma względami - powszechne nauczanie zdalne to nowe i niełatwe wyzwanie dla nauczycieli, rodziców, uczniów i dla nas. Jednocześnie jest to przestrzeń dla wszystkich do kreatywnego poszukiwania wartościowych materiałów edukacyjnych - mówi kierownik centrum edukacji filharmonii, Agata Kolasińska, czyli uwielbiana przez dzieci DoNuta. - Zdecydowaliśmy się na uruchomienie odrębnego kanału YouTube - Edufilharmonia Szczecin, aby umożliwić pedagogom i rodzicom korzystanie z przystępnej i dostosowanej do konkretnej grupy wiekowej edukacji muzycznej. Koncerty, warsztaty i słuchowiska online z udziałem muzyków orkiestry symfonicznej filharmonii mogą posłużyć jako elementy niekonwencjonalnej lekcji muzyki, sztuki, matematyki, czy języków obcych. Ich forma jest zbudowana w ten sposób, aby mogły być źródłem inspiracji dla nauczycieli i opiekunów do zaplanowania programu wspomagającego dzieci w ćwiczeniach koncentracji, twórczej ekspresji i nauki. To również edukacyjna alternatywa spędzania wolnego czasu. Na nowym kanale EduFilharmonia Szczecin umieściliśmy także wszystkie archiwalne produkcje i koncerty edukacyjne, które udało nam się zarejestrować do tej pory, więc z pewnością materiałów do słuchania i oglądania nie zabraknie! Cały czas jesteśmy z wami i mamy nadzieję, że wy z nami też. Do usłyszenia i zobaczenia robaczki - zachęca DoNuta.
Czego można oczekiwać na nowym kanale? Znaleźć tam można warsztaty "Raniutto" dla dzieci w wieku 1-6 lat, koncerty kameralne z cyklu „DoNuta w drodze”, przeznaczone dla dwóch grup: przedszkolnej i wczesnoszkolnej, oraz koncerty szkolne dla starszej młodzieży – z klas IV–VII szkoły podstawowej. W kolejne czwartki z kolei artyści filharmonii zapraszają na "Karnawał Zwierząt" - o godz. 12.45.
- To zupełnie nowa propozycja, a jednocześnie tytuł jednego z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Camille’a Saint-Saënsa. Złożony z czternastu miniatur utwór został nazwany przez samego autora „fantazją zoologiczną”. Poszczególne części utworu to krótkie kompozycje prezentujące różne gatunki fauny – lwa, kury, słonia, żółwie, łabędzia, kangury czy ptaki - informuje Katarzyna Plater - Zyberk, rzecznik prasowy filharmonii. - Aby wspomóc wyobraźnię dzieci, przygotowaliśmy specjalną wersję „Karnawału zwierząt”. Każda z miniatur zaczyna się krótkim wstępem - połączeniem tekstu, animacji i muzyki. Agata Kolasińska, niczym Krystyna Czubówna, wprowadza wszystkich w magiczny świat fauny. Oszczędne, ale eleganckie i działające na wyobraźnię animacje to dzieło Kingi Dalskiej. Po tym wstępie możemy już zanurzyć się we fragment dzieła Saint-Saënsa, brawurowo wykonany przez Karłowicz Ensemble.
(MON)
Fot. Archiwum Filharmonii im. M.Karłowicza w Szczecinie