Piątek 20 maja 2022r. 
REKLAMA

Dla niego wymyślono stek z sosem z madery i truflami. Zajrzyj do kuchni Rossiniego

Data publikacji: 2021-05-08 09:52
Ostatnia aktualizacja: 2021-05-08 09:54
Dla niego wymyślono stek z sosem z madery i truflami. Zajrzyj do kuchni Rossiniego
Fot. Piotr Nykowski  

Opera na Zamku zaprasza na premierę online specjalnie zarejestrowanego spektaklu, według scenariusza i w reżyserii Natalii Babińskiej, a pod kierownictwem Jerzego Wołosiuka, pt. „Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego”. Przedstawienie będzie można obejrzeć bezpłatnie od soboty (8 maja) do 16 maja za pośrednictwem strony internetowej: www.opera.szczecin.pl, w zakładce Opera online.

Jakich wrażeń mogą oczekiwać widzowie?

- Mistrz Rossini już zrezygnował z operowej kariery i zaszył się w swojej kuchni. Wciąż jednak jest sławny, dlatego ciągle pukają do niego różni goście, którzy chcą zwierzyć się ze swoich problemów. W swoim piecu wyczarowuje cudowny napój. Eliksir ten czyni cuda – przywraca śpiewaczce głos, leczy rany nieszczęśliwie zakochanego mężczyzny. Ale nad cudami nawet najlepszy szaman nie zapanuje. Gdy mistrz Rossini, zdając już sobie sprawę z nadprzyrodzonych mocy swoich potraw, przygotowuje posiłek spełniający marzenia i tajemniczy deser „na pociechę”, zaczyna się istny potok niezręcznych sytuacji… - opowiada Natalia Babińska, reżyserka spektaklu.

Rossini był wielkim smakoszem. Uwielbiał organizować obiady i spotkania towarzyskie dla swych licznych przyjaciół, podczas których wymyślał nowe potrawy i pokazywał różne sztuczki. Dla niego też kreowano specjalne dania, do dziś znany jest tournedos Rossini, czyli stek podawany między innymi z sosem z madery i truflami, który stworzył dla niego słynny kucharz Marie-Antoine Carême.

Kompozytor mówił, że "Jedzenie, miłość, śpiew i trawienie to cztery akty tej opery komicznej, którą zwiemy życiem. Są równie ulotne jak bąbelki szampana". Podobno zdarzyło mu się dokończyć partyturę, maczając pióro w karmelu, a jedną ze arii napisał, czekając na risotto w weneckiej restauracji. 

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A kto wymyślił
2021-05-08 12:25:27
stek bluzgów dla strajku kobiet z sosem z rynsztoka??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA