piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Czytam wszędzie (film)

Czytam wszędzie (film)

Czytam wszędzie (film)
Data publikacji: 2015-08-10 21:06
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:55
Wywietleń: 1134 10184

 

- W samochodzie, w przychodni, w urzędzie, na dworcu - wszędzie tam czas, gdy na coś czekamy, warto poświęcić na czytanie, które "jest fajne i czyni nas mądrzejszymi" - przekonuje Jarosław Lipszyc, szef fundacji Nowoczesna Polska, organizującej kampanię "Czytam wszędzie".

Kampania, wspierana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Książki, potrwa dwa miesiące, będzie realizowana w sierpniu i wrześniu. - Okres wakacji, gdy wiele osób podróżuje, to dobry moment na tego typu akcję - powiedział PAP Lipszyc.

Fundacja Nowoczesna Polska, prowadząca internetową bibliotekę WolneLektury.pl, z której korzysta się bezpłatnie, w ramach kampanii "Czytam wszędzie" promuje m.in. czytelnictwo w formie elektronicznej.

Wolne Lektury to najpopularniejsza w Polsce (prawie 3 mln użytkowników w 2014 r.) biblioteka internetowa, publikująca utwory należące do klasyki literatury polskiej oraz światowej i udostępniająca je dzieciom, młodzieży oraz dorosłym. Publikacje dostępne są w różnych formatach, np. PDF, TXT, MP3 i DAISY (dla niewidomych i słabowidzących).

Organizatorzy kampanii zachęcają użytkowników smartfonów czy tabletów, by wolny czas oczekiwania - np. na dworcu lub w kolejce w przychodni medycznej - przeznaczali na czytanie.

"Fundacja chce pokazać odbiorcom, że wykorzystywane przez nich urządzenia mobilne (tablety, smartfony, czytniki e-booków, komputery przenośne) mogą pomagać w kontakcie z literaturą w każdej chwili i każdym miejscu dzięki internetowej bibliotece WolneLektury.pl. Książki elektroniczne i audiobooki w niej opublikowane są darmowe, pozostają w zasięgu ręki 24 godziny na dobę, 365 dni w roku i nie dotyczy ich problem ograniczonej liczby egzemplarzy" - zwrócili uwagę organizatorzy kampanii.

Jarosław Lipszyc, pytany o aktualny poziom czytelnictwa w naszym kraju przypomniał, że "na tle czytelnictwa europejskiego wypada ono słabo".

- Nie chciałbym jednak uderzać w alarmistyczne tony. Wolę pozytywnie zachęcać do czytania. Czytanie jest fajne, przyjemne i czyni nas mądrzejszymi - powiedział prezes fundacji Nowoczesna Polska. (pap)

 

Spot promujący kampanię.

 

 

Komentarze

Honorat
Hasło "Czytam wszędzie" niedługo będzie nieaktualne na szczecińskich osiedlach Bukowe, Słoneczne, Majowe, gdy władze miasta zlikwidują osiedlowe filie biblioteki miejskiej. Za to mieszkańcy tych osiedli, chcąc czytać, będą musieli dużo podróżować i to nie tylko w czasie wakacji - będą organizować wyprawy autobusami za północną nitkę ul. Struga, by dotrzeć do planowanego "centrum czytelnictwa" w budynku dawnego "Ekko". Te intelektualne niezapomniane wrażenia chce nam zapewnić dyrektor MBP i magistrat kierując się "EKKOnomicznym" myśleniem.
2015-08-12 10:07:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy