Rozmowa o rodzinie, która zapisała się w światowej historii produkcji słodkości na wielką skalę – oto, czego mogą się spodziewać ci, którzy pojawią się na piątkowym (3 grudnia) spotkaniu autorskim w filii Miejskiej Biblioteki nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8). Gościem będzie Łukasz Garbal, autor książki o rodzinie Wedlów: „Wedlowie. Czekoladowe imperium”. Początek o godz. 18.
Carl Wedel przyjechał do Warszawy z Berlina i w 1851 roku otworzył przy ulicy Miodowej swoją pierwszą cukiernię. Tak rozpoczyna się historia kolejnych pokoleń tej dynastii, które zmieniły niedużą cukiernię w potężną fabrykę, a ich produkty, opatrzone słynnym nazwiskiem, zna chyba każdy Polak. Autor książki o Wedlach, Łukasz Garbal, przeniósł zatem czytelników do pracowni dziewiętnastowiecznych mistrzów cukiernictwa, dawnych manufaktur czekolady, gabinetów warszawskich fabrykantów i hal fabrycznych, a przy okazji opowiedział słodko-gorzki kawałek naszej historii. W opowieści jest sporo zdjęć, ilustracji oraz ciekawostek. Ot, choćby okazuje się, że rodzina Wedlów zamieszkiwała w średniowieczu pod… Szczecinem. Ówczesne kroniki wspominają bowiem o rycerzach von Wedel, którzy z powodu zubożenia stracili szlachecki przydomek von.
Łukasz Garbal (ur. w 1976 r.) to autor kilku książek, opracował też korespondencję Jerzego Giedroycia ze Stefanem Kisielewskim i Janem Józefem Lipskim oraz wybór pism Jana Józefa Lipskiego. Laureat m.in. Nagrody Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera, Nagrody Historycznej „Polityki” oraz Nagrody im. Jerzego Giedroycia.
Wejściówki na spotkanie są dostępne pod linkiem: https://app.evenea.pl/event/wedlowie/, a także bezpośrednio w filii biblioteki lub telefonicznie: 91 506 50 58.
(MON)