We wtorek o godz. 13 w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie na Wałach Chrobrego zostanie otwarta wystawa pt. „Traumy wojny”. Ekspozycja inspirowana jest 80. rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej.
Główne wątki wystawy związane będą z najbardziej traumatycznymi zjawiskami, niesionymi przez każdą wojnę: nienawiścią, walką, odczłowieczeniem, śmiercią, wygnaniem, pamięcią i niepamięcią. Do ich zobrazowania posłużą obiekty, pochodzące ze zbiorów dwóch oddziałów Muzeum Narodowego w Szczecinie: Centrum Dialogu "Przełomy" oraz Muzeum Sztuki Współczesnej. Wśród nich znajdą się unikatowe pamiątki z archiwów rodzinnych oraz archiwów polskich i zagranicznych instytucji, a także dzieła renomowanych polskich artystów. Zestawienie pamiątek z epoki: militariów, przedmiotów życia codziennego, dokumentów, archiwaliów, ze współczesnymi dziełami sztuki może stać się inspiracją do refleksji nad tym, jakie odczucia do dziś wywołuje temat drugiej wojny światowej, a także jak związane z nią zjawiska przetworzone zostały przez współczesną sztukę.
Temat drugiej wojny światowej i jej skutków jest istotny zwłaszcza na terytoriach, które decyzją aliantów zostały przyłączone do Polski w 1945 r. Wcześniej Pomorze Zachodnie było jednym z najbardziej „brunatnych” regionów III Rzeszy, popierających ideologię nazistowską. To tu umieszczono siedzibę drugiego okręgu wojskowego Reichswehry, zbudowano ośrodki eksperymentalne, gdzie pracowano nad bronią V i fabrykę benzyny syntetycznej, produkującej na potrzeby niemieckiej armii paliwo z węgla. W 1939 r. z Pomorza Zachodniego ruszyły na Polskę eskadry samolotowe i czołgi. Już we wrześniu 1939 r. do Szczecina zostali przywiezieni pierwsi polscy robotnicy przymusowi i do końca wojny to właśnie Polacy stanowili największy odsetek wśród niewolników III Rzeszy.
Choć od zakończenia wojny minęło 80 lat, temat wojny i jej następstw wciąż żyje – jest popularny w świecie nauki, sztuki, popkulturze. Wystawa wpisuje się w publiczną dyskusję na temat powojennej traumy dziedziczonej, powracającej w kolejnych pokoleniach mimo upływu dekad. Będzie też okazją do rozważań na temat współczesnych konfliktów zbrojnych, zwłaszcza prowadzonego tuż przy granicy z Polską, wywołanego agresją Rosji na Ukrainę w 2022 r.
Ekspozycja będzie stanowić pretekst do pracy z publicznością przy projektach edukacyjnych i obywatelskich. Na końcu wystawy stanie gablota – miejsce na rodzinne pamiątki związane z wojną, które zechce umieścić tam publiczność.
Wystawę będzie można oglądać do końca września.
(as)