niedziela, 31 maja 2020.
Strona główna > Kultura > Co było grane?

Co było grane?

Co było grane?
Data publikacji: 2015-12-25 15:03
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:41
Wywietleń: 1984 70727

NIEMAL w każdym tygodniu na którejś ze szczecińskich scen odbywa się ciekawy koncert. Jacy artyści odwiedzili nasze miasto w mijającym roku?

JEDNYM z największych wydarzeń koncertowych jest cykl Szczecin Music Fest, który każdego roku ściąga twórców z kręgów world music, jazzu, ambitnego popu. W ostatnich 12 miesiącach pojawiły się takie sławy jak: Herbie Hancock, Al Di Meloa, Goran Bregovic, Selah Sue, Yasmin Levy. Ten sam organizator zaprosił do Szczecina także m.in. Moyę Brennan z grupy Clannad (cykl Morze Muzyki).

W Szczecinie sporo jest również koncertów jazzowych. Jednym z ostatnich takich wydarzeń był występ Branforda Marsalisa w filharmonii w ramach BMW Jazz Festival. Z kolei we wrześniu zagrała śpiewaczka jazzowa Deborah Brown. Jazzu nie zabraknie też w przyszłym roku. Na kulturalnej mapie Szczecina pojawi się nowa impreza - Szczecin Jazz, który odbędzie się w dniach 2-12 marca 2016. Zagrają m.in. Grzegorz Turnau z Markiem Napiórkowskim, Marcin Wasilewski Trio, Mario Biondi, Billy Harper. Aktywnie działa też Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe, które zaprosiło w grudniu m.in. Zbigniewa Namysłowskiego, a w październiku i listopadzie współorganizowało z Free Blues Clubem Jazzową Jesień (Laboratorium, Pilichowski, Dean Brown Group, Przemek Raminiak). Zresztą sam Free Blues Club niemal co tydzień ma w swej ofercie koncerty artystów z różnych stron świata.

W ostatnich kilkunastu miesiącach mocno na koncerty postawił klub Hormon, który zaprosił m.in. Świetliki, Pogodno, Fisz Emade, czy przedstawicieli młodszej fali polskich wykonawców: The Dumplings, Król, Sorry Boys, Oxford Drama. Hitem okazał się jeden z koncertów organizowanych przez Hormon w filharmonii w ramach cyklu „Filhormonia", kiedy na występ Artura Rojka dwukrotnie wyprzedano miejsca w sali symfonicznej. Podczas tej akcji pojawiły się też Domowe Melodie i Lech Janerka. Do jednych z najciekawszych wydarzeń można zaliczyć organizowaną przez Filharmonię Szczecińską serię „Energico", której efektem jest m.in. zarejestrowane tu (podczas dwóch koncertów) wydawnictwo zespołu Hey „Szczecin.Unplugged". Podczas „Energico" grali m.in. Lao Che, Pustki, czy ostatnio Waglewski, Fisz, Emade. Z pompą odbył w hali Azoty się we wrześniu finał Festiwalu Młodych Talentów, gdzie poza uczestnikami zagrali m.in. Rojek, O.S.T.R., Agyness B. Marry (prawdziwa petarda - przyp. red.), BOKKA. Triumfował zespół Okryjbida. Na tej samej scenie miesiąc wcześniej podczas Eska Music Awards śpiewał Adam Lambert.   

Znajdzie się także coś dla miłośników krainy łagodności. Wydarzenia z piosenką poetycką regularnie przygotowuje Szczecińska Offensywa Kulturalna. Z kolei polską muzykę alternatywną bacznie obserwuje Radek Soćko, organizator cyklu „Tego Słucham", który w mijającym roku zorganizował kilkanaście imprez w Domku Grabarza. Ciekawym muzycznym wydarzeniem, które odbyło się w Szczecinie po raz pierwszy, był Record Store Day, czyli dzień sklepu płytowego w Off Marinie. Tutaj oprócz wytwórni płytowych z występami pojawili się: Kortez, Straight Jack Cat, czy Max Fiszer. Od kilku lat muzyczny rok w Szczecinie zaczyna festiwal „Akustyczeń". W 2015 roku jednym z hitów był udział Mikołaja Trzaski w występie grupy Chango. Pierwsze akustyczniowe koncert w 2016 roku już 2 stycznia. W planie Dziewczyny (g. 19, Studio S1) i Piotr Krępiec (g. 21, Piwnica Kany).©℗

Szymon WASILEWSKI

fot. Pamiątką po koncercie zespołu Hey w Filharmonii Szczecińskiej jest wydawnictwo „Szczecin.Unplugged".

fot. Ryszard PAKIESER  

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie