Sobota, 23 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Chopin w sieci

Data publikacji: 02 października 2015 r. 10:52
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:41
Chopin w sieci
 

Dzięki nowym technologiom Konkurs Chopinowski dotrze tam, gdzie jest internet. Wystarczy dostęp do sieci i będzie można wysłuchać na żywo wszystkich koncertów Konkursu Chopinowskiego, głosować i prowadzić dyskusje. - Chcemy dotrzeć do melomanów na całym świecie – mówi PAP dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przygotował specjalną platformę internetową pod adresem http://pl.chopincompetition2015.com/, która w całości poświęcona jest Międzynarodowemu Konkursowi Chopinowskiemu.

Szklener zapowiedział, że na platformie znajdą się wszystkie nagrania z konkursu - włącznie z finałem i koncertem laureatów. - Będzie można także na żywo słuchać wszystkich przesłuchań konkursowych transmitowanych w formacie video HD oraz w audio, zbliżonym do jakości CD, a dla audiofilów – w jakości audio HD – dodał Szklener.

Wszystko, co znajduje się na platformie, dostępne jest także w aplikacji przygotowanej dla użytkowników smartfonów z systemami operacyjnymi Android i iOS, a także telewizorów z funkcją Samsung smart TV (po pobraniu darmowej aplikacji). - Oprócz tego na kanale instytutu w serwisie YouTube będzie można na żywo śledzić przebieg konkursu i oglądać materiały archiwalne – zaznaczył szef Instytutu.

Dodał, że wprowadzenie nowych technologii do konkursu Chopinowskiego ma dwa cele. - Pierwszy to zwiększenie zasięgu odbioru Konkursu Chopinowskiego, czyli dotarcie do młodszej publiczności, która niekoniecznie jest w pełni zaznajomiona z muzyką klasyczną w tym z muzyką Fryderyka Chopina. Liczymy na to, że dzięki wykorzystaniu nowych technologii zainteresuje się inną i nową dla siebie treścią – zwrócił uwagę Szklener.

Drugi powód to chęć przekroczenia granic geograficznych i językowych. - Chcemy dotrzeć z muzyką, w tym z konkursem Chopina, do melomanów na całym świecie – podkreślił.

Ale nowe technologie mają nie tylko umożliwić słuchanie wykonań dzieł Chopina. - Chcemy wykorzystać jeszcze jeden aspekt nowych technologii: czynne współuczestnictwo publiczności w wydarzeniu. Po pierwsze umożliwimy dyskusję moderowaną w języku polskim i angielskim, po drugie damy melomanom na całym świecie możliwość zagłosowania na laureata publiczności – powiedział Szklener.

Jak dodał, chodzi o zbudowanie wokół konkursu grupy zaangażowanych melomanów z całego świata.

***

Argentyńscy pianiści: Martha Argerich i Nelson Goerner wystąpili w czwartek w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Koncert zainaugurował XVII Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który potrwa do 20 października. Zwycięzca otrzyma Złoty Medal i nagrodę w wysokości 30 tys. euro. Pianiści będą też walczyć o nagrody specjalne za najlepsze wykonanie: mazurków, poloneza, koncertu i sonaty, a także o liczne nagrody pozaregulaminowe.

(pap) Fot. PAP/Radek Pietruszka

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA