Czwartek, 28 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Cerkiewna muzyka, czeski film, śpiew, folklor. Słowianalia wkrótce startują

Data publikacji: 28 maja 2019 r. 19:08
Ostatnia aktualizacja: 03 czerwca 2019 r. 10:50
Cerkiewna muzyka, czeski film, śpiew, folklor. Słowianalia wkrótce startują
 

Cerkiewna muzyka, czeski film, słowiański śpiew, rosyjska dramaturgia, polski folklor. Takie atrakcje czekają na gości tegorocznej edycji wyjątkowego festiwalu kultur słowiańskich. „Szczecińskie Słowianalia” startują w najbliższy poniedziałek. Uwaga! Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Nasza redakcja objęła festiwal patronatem prasowym.

Na początek coś dla wielbicieli dramaturgii rosyjskiej. O godz. 20.30 w sali teatralno-kinowej Strefy Kultury Studenckiej US przy ul. Szwoleżerów 18a rozpocznie się spektakl Teatru Nie Ma pt. „Swołocz”, w reżyserii Tatiany Malinowskiej-Tyszkiewicz. Wyjątkowo różnorodna oferta czeka na gości festiwalu we wtorek. Tego dnia każdy znajdzie coś dla siebie w, zaprezentowanym przez organizatorów, bogactwie słowiańskiej kultury. O godz. 13.30 w Bibliotece Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego przy al. Piastów 40b (budynek nr III) rozpocznie się cykl wykładów popularnonaukowych pod hasłem „Słowo o Słowianach”. Studenci i wykładowcy Wydziału Filologicznego podzielą się swoją wiedzą i pasją. Będzie można przenieść się w czasie do „świata dawnych Słowian”, poznać twórczość białoruskiej noblistki Swiatłany Aleksijewicz i młodych rosyjskich dramaturgów, dowiedzieć się, czym jest surżyk oraz posłuchać o rosyjskim „multi-kulti”. O godz. 15 przed publicznością festiwalu wystąpi gość specjalny Słowianaliów – Maria Stepan. Znana dziennikarka telewizyjna, szefowa reportażu w TVP Info, autorka cyklu reportaży o Rewolucji Godności, wygłosi wykład pt. „Ukraina. Język a tożsamość”. Na godz. 19 w cerkwi pw. Św. Mikołaja przy ul. Zygmunta Starego 1A zaplanowany jest koncert muzyki cerkiewnej w wykonaniu zespołu wokalnego Cantus Delicium. Przed występem, o godz. 18.45, proboszcz parafii, ks. Paweł Stefanowski, opowie słów parę o kulturze prawosławnej. Po koncercie w cerkwi gości Słowianaliów czeka spotkanie z poezją śpiewaną. W Piwnicy Kany przy pl. Piotra i Pawła 4/5, gdzie o godz. 20 Dagna Mak i Mateusz Mazur wykonają ballady Bułata Okudżawy.

W kolejnych dniach zaplanowano m.in. pokaz filmu „Boso po ściernisku” w reżyserii Jana Svěráka (na zdjęciu - kadr z filmu), cykl prezentacji podróżniczych na temat wypraw do krajów słowiańskich, występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej Ina. Prawdziwą gwiazdą wieczoru będzie natomiast Joanna Lacher. Była wokalistka legendarnego już zespołu Percival niedawno rozpoczęła solową karierę. Czwartkowy koncert projektu Joanna Lacher-Strefa Folku będzie jednym z pierwszych występów tej grupy dla szczecińskiej publiczności.

Dokładny program imprezy - poniżej.

3 czerwca

* godz. 20.30 - sala teatralno-kinowa Strefy Kultury Studenckiej US, ul. Szwoleżerów 18a  - spektakl Teatru Nie Ma pt. „Swołocz” w reżyserii Tatiany Malinowskiej-Tyszkiewicz,

4 czerwca

Biblioteka Międzywydziałowa Uniwersytetu Szczecińskiego, al. Piastów 40b (budynek nr III)
* godz. 13.30-15 Słowo o Słowianach. Wykłady popularnonaukowe: Andżelika Nowaszczuk „W świecie dawnych Słowian”, Alina Sokhan „Czym jest surżyk?”, Igor Kaziuchits „Multi-kulti po rosyjsku”, Andżelika Nowaszczuk „Koniec czerwonego człowieka. Homo sovieticus w twórczości Swiatłany Aleksijewicz”, Maciej Pieczyński „Sztuka-wideoblog, czyli wirtualna orgia w dramacie rosyjskim”
* godz. 15 - „Ukraina. Język a tożsamość”, spotkanie z Marią Stepan, dziennikarką telewizyjną, szefowa reportażu w TVP Info, autorką cyklu reportaży o Ukrainie podczas Rewolucji Godności,

Cerkiew pw. Św. Mikołaja, ul. Zygmunta Starego 1A
* godz. 18:45 – Ks. Paweł Stefanowski „Spotkanie z kulturą prawosławną”
* godz. 19 - oncert muzyki cerkiewnej w wykonaniu zespołu wokalnego Cantus Delicium

Piwnica Kany

* godz. 20 „Związek Przyjacielski” Ballady Bułata Okudżawy, w wykonaniu Dagny Mak i Mateusza Mazura

5 czerwca

Cesky Film, al. Papieża Jana Pawła II 3
* godz. 17 - pokaz filmu czeskiego „Boso po ściernisku” reż. Jan Svěrák
* godz. 19 - prezentacje podróżnicze „Słowiański Włóczęga”: Maria Gonczarenko, Alina Sokhan – „Lwów śladami polskości”, Nikola Szulc – „Kocioł bałkański”, Weronika Jaworowska –„Belgrad wczoraj, dziś i jutro”, Jerzy Arsoba, Igor Skawiński, „Polski Strażnik Mrozu w podróży na światowy biegun zimna”

6 czerwca

Piwnica Kany, pl. Piotra i Pawła 4/5
* godz. 19 – koncert: Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej „Ina”
* godz. 20.30 – koncert: Joanna Lacher-Strefa Folku

7 czerwca

Klub Studencki Pralnia, al. Bohaterów Warszawy 75
* godz. 19 – „Słowiańskie karaoke”
* godz. 21 – „Słowiański Kocioł” – spotkanie z muzyką rosyjską, ukraińską, białoruską, czeską i bałkańską.

(MON)

Na zdjęciu: kadr z filmu "Boso po ściernisku"

Fot. materiały dystrybutora

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pytek
2019-06-03 10:40:27
Warto w tym kontekście zapytać władze uniwerku, jak się ma do tego wszystkiego likwidacja ukrainistyki ua USz i ograniczenie bohemistyki? Bo przecież szczecińskiej slawistyki już nie ma (od 6 lat), jest tylko rusycystyka.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA