poniedziałek, 28 września 2020.
Strona główna > Kultura > Bursztynowy, poruszający spektakl Opery na Zamku [KONKURS]

Bursztynowy, poruszający spektakl Opery na Zamku [KONKURS]

Bursztynowy, poruszający spektakl Opery na Zamku [KONKURS]
Data publikacji: 2020-09-11 09:47
Wywietleń: 292 473897

Spektaklem, który wznowi działalność Opery na Zamku w siedzibie teatru po kilku miesiącach przerwy z powodu pandemii, będzie balet pt. „Dzieci z dworca ZOO”, w choreografii i inscenizacji Roberta Glumbka. Przedstawienie zdobyło nagrodę pn. Bursztynowy Pierścień 2018 dla najlepszego spektaklu sezonu, a Robert Glumbek otrzymał XIII Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury dla najlepszego choreografa w Polsce w 2018 roku. Balet będzie można obejrzeć w sobotę o godz. 19 oraz w niedzielę o godz. 18.

Spektakl oparty jest na wspomnieniach młodziutkiej narkomanki zawartych w książce „My, dzieci z dworca ZOO”. Autorami tekstu są Kai Hermann i Horst Rieck, dziennikarze niemieckiego „Sterna”. Po raz pierwszy książkę wydano w 1978 roku w Niemczech. Szybko stała się światowym bestsellerem. Historia dzieje się w Berlinie, jednak miejsce dla szczecińskich realizatorów ma nieco mniejsze znaczenie. Najważniejsze są tu emocje, dojmujące, często bolesne, uniwersalne. Inscenizacja, kostiumy – jak oczywiście i problem narkomanii nastolatków, którzy szukają w szarym życiu kolorów – pokazana jest w ponadczasowy sposób. Izolacja, ucieczka od rzeczywistości, staczanie się na dno młodych ludzi Robert Glumbek postanowił przedstawić jako życie w symbolicznych podziemiach. W podziemiach tych zagubione dzieci zdobywają narkotyki, umierają z przedawkowania, walczą ze sobą, decydują się na odwyk, cierpią, ale i marzą, by przestać brać, marzą o dobrej, zwykłej przyszłości. Wspaniała gra tancerzy, silne emocje, wyrażane przez doskonale zaprojektowany choreograficznie ruch ich ciał – w ekstazie po zażyciu heroiny, ale i w bólu, gdy jej brakuje.

Dramaturgię spektaklu dopełnia muzyka Davida Bowiego, którą uwielbiała bohaterka książki i spektaklu, a także alternatywne kompozycje islandzkiego twórcy Valgeira Sigurðssona oraz eksperymentalne utwory z „The Chopin Project” Ólafura Arnaldsa i Alice Sary Ott.

***

Dla naszych Czytelników mamy jedno podwójne zaproszenie na sobotni spektakl oraz jedno podwójne zaproszenie na niedzielne przedstawienie. Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS-a na numer 72601 z hasłem: kurier.sobota (jeśli chcą Państwo wygrać bilety na sobotni balet) albo kurier.niedziela (jeśli chcieliby Państwo wybrać się w niedzielę do opery). Na SMS-y czekamy tylko w piątek (11 września). Bilety otrzyma pierwsza osoba, która najszybciej przyśle SMS-a tuż po godz. 12 (dotyczy to osób zainteresowanych sobotnim spektaklem) albo tuż po godz. 12.30 (ta godzina dotyczy osób zainteresowanych niedzielnym spektaklem). Koszt SMS-a - 2,46 zł z VAT.

(MON)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie