Niedziela, 19 maja 2024 r. 
REKLAMA

Bractwo Śpiewacze z Tanowa opublikowało teledysk do Pieśni Rzeźniczej [FILM]

Data publikacji: 13 marca 2023 r. 09:46
Ostatnia aktualizacja: 13 marca 2023 r. 23:34
Bractwo Śpiewacze z Tanowa opublikowało teledysk do Pieśni Rzeźniczej
 

Bractwo Śpiewacze z Tanowa opublikowała na portalu youtube teledysk do Pieśni Rzeźniczej, którego akcja dzieje się w Szczecinie. Utwór powstał w XIX wieku. 

Pieśń pochodzi ze Śpiewnika dla Przemysłowców, w którym są zamieszczone dawne pieśni cechowe. Nie tylko rzeźników, ale także mularzy, piwowarów, wędrowczyków czy medyków. Poza tekstem jest podstawowa linia melodyczna, którą specjalnie dla bractwa przearanżował szczeciński kompozytor Paweł Kornicz. Pieśń Rzeźnicza jest pierwszą, która doczekała się teledysku. 

Na filmie przedstawiono historię spotkania w sklepie „Panny Andzi”, która zagrała Anna Neugebauer oraz rzeźnika, w którego rolę wcielił się mieszkaniec podgrodzia Zbigniew Kotuła. Po scenie w sklepie (nagrania realizowano w dawnym szczecińskim sklepie mięsnym, przy ul. Pocztowej 19, w którym dziś funkcjonuje Kawiarnia w Lesie) możemy zobaczyć odtworzony warsztat pracy dawnego rzeźnika i wysłuchać historii, która wcale nie jest tak oczywista. Dawni rzeźnicy mieli świadomość, że zadają śmierć i ból, ale ich zawód był bardzo potrzebny i odpowiedzialny. W czasach, gdy nie było lodówek, obróbka mięsa wymagała szczególnej wiedzy, umiejętności i… siły.  Pieśń rzeźnika opowiada o trudzie, cierpieniu, a także o sumieniu.

- Wzrok dziki, suknia splugawiona krwią, w rękach nóż i toporek, a po chwili bezduszny morderca zadaje śmierć niewinnym ofiarom. I do tego za pieniądze! Czy tacy właśnie byli dawni rzeźnicy? Bractwo Śpiewacze z Tanowa odtworzyło pieśń cechową z XIX wieku, która wiele wyjaśnia. Złap się mocno fotela i zanurz się w przerażająco prawdziwą, ale jakże piękną Pieśń Rzeźnicką – czytamy w opisie filmu.

Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało w grudniu 2018 roku. Jest to męska grupa wokalna, która za cel obrała sobie „rozśpiewanie powiatu Polickiego”, w szczególności osób w wieku senioralnym, ale członkami Bractwa są także nastolatkowie. Dyrygentem zespołu jest Piotr Biniek, a zdjęcia do teledysku zrealizował Bartosz Jurgiewicz.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

;/
2023-03-13 22:38:25
@vege- zupełnie jak wielki post? ale nikt tego przeciez nie przestrzega, nie poto sie ma 10 przykazan i inne prawa zeby zyc wg nich prawda?
A to wszystko
2023-03-13 12:35:24
jak nieświeży schabowy.
Vege
2023-03-13 09:41:11
Ten teledysk to cios w europejską politykę vege

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA