Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Bez szatni, z dodatkowymi kamerami. Kiedy otwarcie muzeów i bibliotek w Szczecinie?

Data publikacji: 30 kwietnia 2020 r. 15:48
Ostatnia aktualizacja: 04 listopada 2020 r. 22:45
Bez szatni, z dodatkowymi kamerami. Kiedy otwarcie muzeów i bibliotek w Szczecinie?
 

Pisaliśmy już o tym, że nie będzie można pójść - od przyszłego tygodnia - na wystawy do szczecińskiego Muzeum Narodowego. Mimo iż w środę (29 kwietnia) premier Mateusz Morawiecki ogłosił, iż od 4 maja zostaną otwarte muzea, biblioteki i galerie sztuki. Wspomniana instytucja ze Szczecina musi bowiem wdrożyć rozwiązania dotyczące wymaganego reżimu sanitarnego, a to może potrwać. Wiadomo też, że 4 maja nie zostaną otwarte: Muzeum Techniki i Komunikacji, Trafostacja Sztuki, Miejska Biblioteka Publiczna, ani Zamek Książąt Pomorskich.

Jak powiedział nam Jacek Ogrodniczak z Muzeum Techniki i Komunikacji, ta placówka na pewno nie zostanie otwarta dla zwiedzających 4 maja, ani w żadnym innym dniu przyszłego tygodnia.

- Trzeba wypracować procedury i przygotować sprzęt. Poza tym, wyraźnie jest powiedziane, że bez konsultacji z sanepidem nie możemy otworzyć muzeum - usłyszeliśmy od pracownika placówki na szczecińskim Niebuszewie. - Nie potrafię podać konkretnej daty, kiedy zaprosimy zwiedzających do siebie.

Wytyczne ministerstwa dla muzeów i galerii sztuki

Resort kultury poinformował w środę (29 bm.), że muzea i galerie sztuki "powinny m.in. ograniczyć liczebność zwiedzających, zmienić trasy zwiedzania tak, aby zapewnić utrzymanie bezpiecznego dystansu oraz zaniechać organizacji wydarzeń dla większych grup". W komunikacie jest też mowa o tym, że w pierwszym okresie, udostępnianie wnętrz powinno być formą działalności równoległą do udostępniania zbiorów online.

Na stronie wspomnianego resortu opublikowano "Wytyczne dla muzeów, galerii sztuki oraz innych instytucji kultury działających w obszarze polityki pamięci i ochrony dziedzictwa, w związku z planowanym ponownym otwarciem w stanie epidemii COVID-19". Zaznaczono w tym dokumencie, iż "udostępnianie ma charakter stopniowy i dzieli się na trzy fazy". W pierwszej fazie, poza oczywistym zaleceniem zapewnienia pracownikom "dostępu do środków ochrony indywidualnej (płyny dezynfekcyjne, maseczki, rękawiczki)", jest też punkt mówiący np. o zakupie dodatkowego sprzętu monitorującego, choćby kamer, jak też o zainstalowaniu przezroczystych przegród w kasach biletowych. W fazie drugiej urzędnicy ministerstwa kultury proponują m.in. prowadzenie działalności podstawowej w ... internecie. Dopiero w fazie trzeciej przewidziano otwarcie wnętrz muzealnych i wystawienniczych. Tu jest długa lista obostrzeń, a wśród nich to: "przy podejmowaniu decyzji o udostępnianiu wnętrz należy uwzględnić, że wypełnianie wymogów sanitarnych może stać w kolizji z obowiązkiem opieki konserwatorskiej nad zbiorami - używane do odkażania środki dezynfekcyjne są nieobojętne chemicznie i mają działanie korozyjne". Poza tym, zaleca się czasową rezygnację z audioprzewodników oraz ... szatni.

Magistrat: Uruchomienie muzeów w Szczecinie 4 maja niemożliwe

Jak na takie wytyczne zareagował szczeciński magistrat, odpowiadający za kilka instytucji kultury, które mogłyby zostać otwarte już w poniedziałek (4 maja)? Oto, co w komunikacie przesłanym do naszej redakcji napisali urzędnicy biura prasowego: "Trafostacja Sztuki, Muzeum Techniki i Komunikacji oraz Miejska Biblioteka Publiczna to szczecińskie instytucje kultury, które teoretycznie po majówce mogą wznowić działalność. Praktycznie jednak, w obliczu braku formalnych wytycznych i rozporządzeń ze strony władz państwowych, uruchomienie tych instytucji 4 maja jest niemożliwe. Niezależnie od tego Dyrektorzy TRAFO, MTiK oraz MBP są w trakcie opracowywania nowych procedur i zasad bezpieczeństwa, tak aby wspomniane instytucje jak najszybciej były gotowe do otwarcia. Wiadomo już, że liczba osób, która będzie mogła przebywać w budynkach będzie ograniczona. W newralgicznych miejscach staną też przegrody i parawany bezpieczeństwa, a także płyny do dezynfekcji rąk. W zależności od potrzeb w wybranych placówkach będzie funkcjonować również zmianowy system pracy. Już teraz pewne jest, że nie wszystkie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej zostaną uruchomione dla czytelników. Niektóre bowiem działają w lokalach usytuowanych w szkołach czy na osiedlu akademickim. Poza tym nie będą również otwarte biblioteki, w których pracują osoby z problemami zdrowotnymi lub powyżej 60. roku życia".

Jak nas powiadomiono, Urząd Miasta wystosował do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Szczecinie "zapytanie dotyczące możliwości wydania specjalnych zaleceń i rekomendacji dla ww. instytucji kultury".

(MON)

Fot. Dariusz Gorajski

Sonda

Czy początek maja to dobry termin na zapowiedziane przez rząd otwarcie przedszkoli i żłobków, galerii handlowych, hoteli, muzeów i bibliotek?
REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA