niedziela, 21 lipca 2019.
Strona główna > Kultura > Atrakcje „Małego Włóczykija”

Atrakcje „Małego Włóczykija” [GALERIA]

Atrakcje „Małego Włóczykija”
Data publikacji: 2018-03-03 14:18
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:48
Wywietleń: 1083 316645

Aż dziewiętnaście spotkań z najmłodszymi miłośnikami wędrówek przygotowano w 12. edycji Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży „Włóczykij”. Impreza towarzyszy głównemu wydarzeniu szósty rok.

W ramach „Małego Włóczykija” podróżnicy prowadzili ciekawe warsztaty, podczas których dzieci zdobywały nową wiedzę lub utrwalały wcześniej nabytą. Prelegenci wykorzystali atrakcyjne metody aktywizujące, a uczestnicy zajęć z dużym zaangażowaniem włączali się w proponowane działania. Piotr Mojżyszek zaciekawił najmłodszych kilkoma tematami. Opowiadał o ptakach w kulturze i ich wpływie na człowieka. Dziecięcą wyobraźnię uruchamiały nie tylko pytania podróżnika dotyczące tego, gdzie ptaki śpią, dlaczego wędrują, czy lubią się śmiać i tańczyć, ale także plastyczne zajęcia, podczas których uczestnicy ubarwili kolorowymi piaskami szkic wybranego przez siebie ptaka. Z kolei warsztaty przybliżające wiedzę o tym, jak mieszka się w różnych częściach świata, pozwoliły dzieciom wyruszyć w podróż śladem ludzkiej pomysłowości związanej z budową domów, ich różnym kształtem i wyglądem; rozprawiano o domach skalnych, podziemnych, pływających, zbudowanych z gliny, drewnianych szałasach, szklanych wieżowcach i przenośnych jurtach. Następnie dzieci, bawiąc się w architektów, uruchomiły własną wyobraźnię i tworzyły pomysłowe konstrukcje. Innym grupom prelegent zaproponował poznanie kultury góralskiej, wykorzystując do tego celu grę multimedialną.

Uczestnicy zajęć Iśki Marchwicy „powędrowali” z podróżniczką w góry. Ale przedtem musieli dobrze zaplanować tę wyprawę, by była bezpieczna. Było też o zachowaniu w górach, rozpoznawaniu szlaków i zasadach na nich obowiązujących. Prelekcję wzbogaciły piękne zdjęcia i ciekawe filmiki. Dodatkowo podróżniczka opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych z zimową jazdą na rowerze.

Ula Ziober zaciekawiła dzieci bajkami: japońską, aborygeńską, estońską. Najpierw uczestnicy zajęć wysłuchali opowieści, do których prezenterka wykorzystała teatr ilustracji, wywodzący się z tradycyjnej japońskiej sztuki (kamishibai). Mimo że opowiedziane historie pochodziły z różnych kultur, zawierały znane na całym świecie motywy baśniowe; było więc o walce dobra ze złem, o miłości i przyjaźni, odwadze i wytrwałości – bardzo ważnych cechach w dążeniu do wyznaczonego celu, a także o wartości obietnic danych drugiej osobie. Później przyszedł czas na barwne przetworzenie ilustracji związanych z daną opowieścią.  

Ciekawie wyglądało poznawanie metody rejestracji obrazu wykorzystywanej w klasycznym filmie animowanym. Magdalena Sobczak wprowadziła dzieci w tajniki techniki animacji poklatkowej, a później z pomocą prelegentki uczestnicy warsztatów próbowali swoich sił w tworzeniu krótkich filmików. Wzorowali się przy tym na historii o Tamirze, chłopcu z Mongolii, tak więc zajęcia były również świetną okazją do poznania życia rówieśników z innych krajów, rozwijania wrażliwości na różnorodność nacji i odmienność kulturową.

Tekst i fot. (akme)

Atrakcje „Małego Włóczykija” Atrakcje „Małego Włóczykija” Atrakcje „Małego Włóczykija” Atrakcje „Małego Włóczykija” Atrakcje „Małego Włóczykija” Atrakcje „Małego Włóczykija” Atrakcje „Małego Włóczykija” Atrakcje „Małego Włóczykija” Atrakcje „Małego Włóczykija” Atrakcje „Małego Włóczykija” Atrakcje „Małego Włóczykija” Atrakcje „Małego Włóczykija” Atrakcje „Małego Włóczykija” Atrakcje „Małego Włóczykija” Atrakcje „Małego Włóczykija” Atrakcje „Małego Włóczykija” Atrakcje „Małego Włóczykija” Atrakcje „Małego Włóczykija”

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

kondolencje

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie