Wyjątkowa okazja do spotkania artystów, podpatrzenia ich przy pracy i wreszcie zobaczenia z bliska niewystawianych wcześniej dzieł! To wszystko podczas "Weekendu Otwartej Sztuki" (choć akcja rozpocznie się już w czwartek). Zainteresowane osoby będą mogły odwiedzić aż 50 szczecińskich pracowni artystycznych biorących udział w tegorocznej edycji projektu. Na uczestników będzie czekać wiele atrakcji, w tym różnorodne warsztaty, pokazy oraz prezentacje - od fotograficznych, przez muzyczne (np. gitarowe i wokalne) i malarskie, aż po filmowe i teatralne.
Ponad setka twórców szeroko otworzy drzwi pracowni w całym Szczecinie. Z miłośnikami sztuki spotkają się wybitni twórcy, choćby Przemysław Cerebież - Tarabicki, Stanisław Biżek, Leonia Chmielnik, Jarosław Eysmont, Maciej Woltman, Małgorzata Goliszewska, Andrzej Łazowski, Bożena Mozelewska, Ireneusz Skoczka, Katarzyna Zimnoch, Paweł Kleszczewski, Monika Szpener i artyści Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Inauguracja akcji i jednocześnie symboliczne otwarcie nowego szczecińskiego sezonu artystycznego odbędzie się w czwartek (16 września br.) o godz. 18 w siedzibie Związku Polskich Artystów Plastyków przy ul. Koński Kierat 14. W programie otwarcia akcji znalazły się między innymi: wystawa Stanisławy Dobrzenieckiej - Żyłkowskiej pt. "Porachunki", plenerowy koncert „Muzyka w przestrzeni” (wystąpią: Anna Nowik - puzon, śpiew, Marcin Matecki – pianino, Ryszard Słowicki - instrumenty perkusyjne), instalacja imponującego dzieła pn. "Wspólny Stół" (to będzie 21 - metrowy obrus autorstwa Renaty Ramoli i Anny Molskiej). Zaplanowane są też atrakcje w innych miejscach niż wspomniane, np. wizualizacja - obraz - rzeźba Eli Blanki Sawickiej - przy ul. Koński Kierat 16, warsztaty i wystawa prac - w galerii Open Mind Moniki Krupowicz - przy ul. Koński Kierat 17/1, wystawa w pracowni eksperymentalnej i galerii Aleksandry Demianiuk i Aleksandry Stankiewicz - przy ul. Koński Kierat 15.
Warto dodać kilka słów o instalacji pn. "Wspólny Stół": "Symbolika nasion i wzorzystych talerzy nadrukowana na obrusie nawiązuje do natury i historii porcelany. Zatem instalacja pn. "Wspólny Stół” ma służyć nawiązywaniu nowych relacji międzyludzkich. Zakłada swobodę w budowaniu więzi i wymianie energii życiowej" - informują organizatorzy.
Pod hasłem „Rozmiłuj się w pracowniach” w sobotę o godz. 13.15 przy pomniku Marynarza rozpocznie się bezpłatny spacer szlakiem sześciu wybranych pracowni: grafiki warsztatowej, ceramiki artystycznej, fotografii, sztuk wizualnych i scenografii, malarstwa i mozaiki oraz wykonywania gitar. Można będzie liczyć na opowieści o miejscach i ludziach, ale także na szerszy kontekst, bo spacer poprowadzi Sabina Wacławczyk, artystka sztuk plastycznych i teatralnych. Uczestnicy spaceru proszeni są o zabranie ze sobą na spacer małego przedmiotu, który uważają za swój ulubiony. Uwaga! Informacja dla osób z problemami w poruszaniu się: jedna z pracowni znajduje się na czwartej kondygnacji kamienicy. ©℗
(MON)
Pobierz program imprezy (pdf)