Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Architektura średniowieczna Pomorza Zachodniego. Gotyk i czerwona cegła

Data publikacji: 25 czerwca 2019 r. 10:03
Ostatnia aktualizacja: 25 czerwca 2019 r. 10:03
Architektura średniowieczna Pomorza Zachodniego. Gotyk i czerwona cegła
 

We wtorek (25 czerwca), o godzinie 18, Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza do swojej siedziby przy Wałach Chrobrego 3 na spotkanie z profesorem Jarosławem Jarzewiczem z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Historyk sztuki opowie o wydanej przez niego niedawno książce "Architektura średniowieczna Pomorza Zachodniego".

Dr hab. Jarosław Jarzewicz, prof. UAM, od 2012 roku jest kierownikiem Zakładu Historii Sztuki Średniowiecznej Instytutu Historii Sztuki UAM. Jest badaczem zagadnień sztuki średniowiecznej - szczególnie architektury - Europy Środkowej, a także ikonografii oraz sztuki przełomu XVIII i XIX w.

Najnowsza publikacja historyka stara się ująć zagadnienia średniowiecznej architektury pomorskiej z wielu stron. Opisywany okres obejmuje czas od pojawienia się pierwszych pomorskich budowli ceglanych w XII wieku aż do końca średniowiecza na tych terenach w XV-XVI wieku. 

Miasta i miasteczka Pomorza Zachodniego - w średniowieczu rozumianego jako tereny od rzeki Recknitz w Meklemburgii do okolic Słupska - cechowały się dość regularnym układem ulic oraz położonym centralnie kościołem, dominującym nad osadą. 

W swojej publikacji profesor poświęca szczególną uwagę najbardziej rozpoznawalnym przykładom ówczesnej architektury, jak katedra w Kamieniu Pomorskim, opactwo w Kołbaczu czy kościoły Szczecina i Stargardu, które zostały określone jako "pomniki architektury w skali europejskiej".

Na spotkanie z autorem wstęp wolny. Będzie możliwość zakupienia książki.

(NaP)

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA