wtorek, 26 maja 2020.
Strona główna > Kultura > Anna Jagiellonka i Bogusław X – to był udany związek

Anna Jagiellonka i Bogusław X – to był udany związek

Anna Jagiellonka i Bogusław X – to był udany związek
Data publikacji: 2018-02-04 20:58
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:48
Wywietleń: 4002 312172
Rozmowa z Tomaszem Wieczorkiem, przewodnikiem i kierownikiem Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Zamku Książąt Pomorskich

– Mamy właśnie 527. rocznicę ślubu księcia Bogusława X z Anną Jagiellonką. Uroczystość ta odbyła się 2 lutego 1491 roku w szczecińskim zamku. Było to małżeństwo zaaranżowane, głównie z powodów politycznych. Czy zatem wiadomo, na ile była to jednak kochająca się i szczęśliwa para?

– Tu możemy opierać się na kronikach. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że para dochowała się licznego potomstwa, to był to raczej bardzo udany, kochający się związek małżeński. Mieli bowiem pięciu synów i trzy córki. Z pierwszą żoną, Małgorzatą (która zmarła), Bogusław nie miał dzieci, a przecież w dynastii ważny był męski potomek. Książę doczekał się go – był to późniejszy władca Jerzy I. To była wielka radość dla władcy Pomorza. Kiedy urodził się zatem kolejny potomek, książę wybrał się w dziękczynną podróż do Ziemi Świętej, spotykając się po drodze z papieżem. Otrzymał wtedy od niego miecz, który był odpowiednikiem polskiego Szczerbca. Podczas wyprawy Bogusław X trafił również do Wenecji. Ta podróż z pewnością miała wpływ na to, że dzięki władcy Pomorza na tych terenach został zapoczątkowany renesans. Powstała nawet sztuka teatralna opowiadająca o przygodzie księcia w trakcie wyprawy. A wracając do małżeństwa, z zapisów kronikarskich znamy list, jaki Bogusław napisał do żony z Wenecji. Jest w nim dużo romantyzmu: „Woła do Ciebie moja dusza wierna. Jakżeś mi blisko, choć tak niedostępna. We snach oglądam owal Twojej twarzy. Jakże to piękna będzie dla mnie chwila, gdy się w Szczecinie mym oczom ukażesz. O rychłym naszym spotkaniu wciąż marzę i wiem, że więcej miłości dasz mi Kochana niż piasku na plaży, niż statek wielkiej pojemności zdolny jest zabrać wonnych płatków róży”.

Pomnik pary książęcej     Fot. Dariusz Gorajski

– Czy wesele Anny i Bogusława było huczne?

– Z pewnością tak. Z kronik wiadomo choćby, że na uroczystość zgromadzono ogromne ilości beczek piwa, wiele antałów wina, w tym włoskiego i węgierskiego. Ilość jedzenia robi wrażenie, bo dla gości weselnych zabito 800 owiec, 200 wołów, 200 cieląt, 180 świń, 300 dzików i 360 gęsi. Przygotowano też tysiąc kop jaj, czyli 60 tysięcy sztuk.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 2 lutego 2018 r.

Rozmawiała Monika Gapińska

Fot. Ryszard Pakieser, Dariusz Gorajski

Komentarze

hm
A jak to jest, że na pomniku mają taki sam wzrost? ;)
2018-02-06 14:00:17
Tomek Wieczorek
W czasie dwunastoletniego pożycia małżeńskiego obdarowała męża ośmioma potomkami: Anną, Jerzym I, Kazimierzem, Elżbietą, Barnimem, Zofią, Barnimem IX Pobożnym, Ottonem.
2018-02-05 08:54:16
Wisława
A jak się nazywały ich dzieci?
2018-02-04 22:30:01

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

kondolencje

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie