Wtorek 31 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Amerykańska poetka, polski prozaik

Data publikacji: 2019-06-27 09:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-06-29 21:38
Amerykańska poetka, polski prozaik
 

W czwartek (27 czerwca) o g. 19 w Domu Kultury 13 Muz przy pl. Żołnierza Polskiego 2 w Szczecinie rozpocznie się promocja 28 numeru szczecińskiego kwartalnika literacko-kulturalnego "eleWator", poświęconego Elizabeth Bishop, połączona ze spotkaniem z Jackiem Bielawą, który będzie przedstawiał swoją powieść „Kościelec”. Impreza odbędzie się w ramach cyklu "Czwartki literackie XIII Muz".

Elisabeth Bishop to amerykańska poetka, tłumaczka, powieściopisarka, uważana za jedną z najważniejszych poetek anglojęzycznych XX wieku. W 1956 roku otrzymała Nagrodę Pulitzera. W późniejszych latach otrzymała większość najważniejszych amerykańskich nagród literackich, łącznie z National Book Award. 

Jacek Bielawa jest prozaikiem i recenzentem miesięcznika „Nowe Książki”. O jego opublikowanym w wydawnictwie FORMA "Kościelcu" Piotr Szewc pisze tak: "Zwraca uwagę energią języka i energią wypowiedzi bohatera-narratora, który – rzecz ujmując w największym skrócie – opowiada o sobie, o swoim życiu, o przeszłości, o teraźniejszości, o spełnieniach i niespełnieniach, o powikłanych relacjach z ojcem i z partnerkami. Nosi imię Feliks, jest właścicielem „Fabryki”, czyli klubu fitness i ma czterdziestkę na karku. Proza gęsta i zwarta. Powieść współczesna, problemy i znaki współczesności jak najbardziej znajome. Dynamiczna narracja "Kościelca" jest ironiczna, często sarkastyczna. Feliks stara się znaleźć wytłumaczenie, „jak można nazwać te szalone ciągi zdarzeń, na które nie miał wpływu, jak alkoholik nie ma wpływu na ciągi alkoholowe?”. Zatem bohater mówi, mówi, mówi, roztrząsa, interpretuje zdarzenia ze swojego życia i najbliższych sobie osób. Wdrapuje się na budowlę wzniesioną ze słów i rozgląda się dokoła".

Dodajmy, że „eleWator” ukazuje się dzięki wsparciu miasta Szczecin oraz Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania; dofinansowano ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA