wtorek, 22 maja 2018.
Strona główna > Kultura > Ambasadorzy Pomorza pojadą do Portugalii

Ambasadorzy Pomorza pojadą do Portugalii [GALERIA]

Ambasadorzy Pomorza pojadą do Portugalii
Data publikacji: 2016-04-15 14:20
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 594 128275

Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie” jako jedyny reprezentant Polski wystąpi podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Almeirim w Portugalii. Ale przede wszystkim grupa będzie reprezentować Pomorze Zachodnie i promować nasz region podczas wspomnianej imprezy. Poinformował o tym dziennikarzy marszałek Olgierd Geblewicz podczas piątkowej, dość nietypowej konferencji prasowej w szczecińskiej Operze na Zamku. Rzadko się zdarza, by na takich spotkaniach tańczono i śpiewano. A tak właśnie było w trakcie wspomnianej konferencji.

Zespół „Szczecinianie" istnieje prawie szesnaście lat. Na początku, kilkanaście lat temu, w zespole była szóstka tancerzy - pasjonatów kochających folklor i taniec ludowy. Teraz grupa rozrosła się do ponad dwustu osób, poczynając od kilkuletnich szkrabów aż do dorosłych, najróżniejszych zawodów. Wśród tych ostatnich jest choćby lekarz, bankowiec, policjant. Grupa występowała dotąd na wielu ważnych festiwalach, m.in. w ub. roku na Sycylii. Do Portugalii tancerze wyjadą w tę sobotę (16 bm.), dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego:

- Festiwal w Portugalii to prestiżowa impreza, podczas której wystąpi osiem państw - mówił na konferencji Krzysztof Kamiński, dyrektor muzyczny „Szczecinian". - My zaprezentujemy tam sześć regionalnych tańców, między innymi z Kaszub, Spisza, Rzeszowa i Krakowa Wschodniego. Będziemy występować również z kilkoma koncertami w  Lizbonie.

Jak mówi marszałek Olgierd Geblewicz, „Szczecinianie" to promocja Pomorza Zachodniego na najwyższym, folkowym poziomie. Stąd jeżeli tylko grupa wyrazi chęć, może również promować nasze województwo we Wrocławiu, Europejskiej Stolicy Kultury. ©℗

Monika GAPIŃSKA

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Na „roztańczoną" konferencję prasową zaprosił dziennikarzy marszałek województwa - Olgierd Geblewicz. Ogłosił na niej, że Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie” (na zdjęciu) oficjalnie będzie reprezentował i promował Pomorze Zachodnie na Festiwalu Folkloru w Portugalii.

!ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z KONFERENCJI POŁĄCZONEJ Z WYSTĘPEM ZESPOŁU 

Komentarze

Honorat
Rzeczywiście, wystąpili wczoraj przed koncertem Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze". Niektórzy taki występ nazywają staropolskim słowem "support". Ponieważ "Szczecinianie" wystąpili w strojach góralskich żartobliwie nazwaliśmy ich "Góralami ze Skolwina". Jednak z ręką na sercu można powiedzieć, że ten amatorski zespół dał występ nie gorszy od zawodowców z "Mazowsza". Pani Jola ma rację: ale działo się w Azotach! Pełno było widzów, którzy w pewnym momencie odśpiewali "Mazowszu", świętującemu właśnie 65-lecie swojej działalności, 100 lat. Wczorajszy występ "Mazowsza" był 33 występem tego zespołu w Szczecinie i odbył się w dniu obchodów 1050-lecia Chrztu Polski, o czym wspomniał Dyrektor-Dyrygent Jacek Boniecki. Warto było wczoraj być w Arenie Azotów.
2016-04-15 22:38:09
jola
byli wczoraj razem z Mazowszem na koncercie. Ale się działo! Azoty były pełne ludzi
2016-04-15 20:29:06

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”