Niedziela, 21 lipca 2024 r. 
REKLAMA

„Alfabetyczność” Henryka Berezy

Data publikacji: 29 października 2018 r. 08:54
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:51
„Alfabetyczność” Henryka Berezy
 

W poniedziałek (29 października) w ProMediach przy al. Wojska Polskiego 2 w Szczecinie o g. 18 rozpocznie się spotkanie osnute wokół książki autorstwa Henryka Berezy „Alfabetyczność. Teksty o literaturze i życiu”. Książka ukazała się w tym roku w wydawnictwie PIW, z inicjatywy, w wyborze i pod redakcją Pawła Orła. Będzie on jednym z rozmówców, wraz z prof. Andrzejem Skrendo, historykiem i teoretykiem literatury. Dyskusję poprowadzi dr hab. Piotr Krupiński.

Henryk Bereza był jednym z najważniejszych krytyków literackich w Polsce w XX wieku. W sposób istotny wpłynął na obraz literatury powojennej, do końca życia (zmarł w 2012) pozostając niepokornym i niezależnym opiniotwórcą, sprzeciwiającym się politycznym i akademickim wpływom. Ukształtował i opisał nurt, zwany „chłopskim”, potem – wraz z napływem nowego pokolenia pisarzy – tzw. prozę „rewolucji artystycznej”. Jako niebywale wrażliwy czytelnik towarzyszył słowu pisanemu, książkom i ich autorom do końca swego życia. Niejednokrotnie też szokował swoimi ocenami. Bohdan Zadura, w dniu pogrzebu, powiedział: „Przez sześćdziesiąt lat Henryk był czymś najlepszym, co mogło – a przecież nie musiało – przydarzyć się całej młodej polskiej literaturze”.
Książka „Alfabetyczność” jest swoistym kompendium, przedstawiającym szerokość pracy krytycznej Henryka Berezy, która z czasem ewoluowała w samodzielną twórczość literacką. Jest również swoistym dziennikiem zmian, które zachodziły w literaturze polskiej powojennej do czasów najnowszych.

(as)

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA