środa, 01 kwietnia 2020.
Strona główna > Kultura > Aktorka Pleciugi specjalnie dla naszych Czytelników! Weź udział w jej warsztatach on-line

Aktorka Pleciugi specjalnie dla naszych Czytelników! Weź udział w jej warsztatach on-line [FILM]

Aktorka Pleciugi specjalnie dla naszych Czytelników! Weź udział w jej warsztatach on-line
Data publikacji: 2020-03-22 18:37
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 13:11
Wywietleń: 676 448487

Warsztaty dla dzieci, ale w nietypowej formie, bo... on-line, prowadzi aktorka szczecińskiego Teatru Lalek Pleciuga - Marta Łągiewka. Kolejna odsłona takich zajęć internetowych - już w poniedziałek (23 marca). A tymczasem zapraszamy do wysłuchania wiosennego wierszyka, ulubionego aktorki, a nagranego w domu, specjalnie dla naszych Czytelników, małych i dużych!

 

Kilka dni temu na profilu facebookowym artystki (a także jej rodzimego teatru) pojawiła się taka oto informacja: "Mam dla Was dobrą wiadomość! Obecnie pracuję razem z Kają Cykalewicz-Licak i Tomkiem Licakiem nad nowym przedstawieniem „Halo Ziemia!”. W ramach tego projektu miałam się z Wami spotkać na warsztatach teatralnych. Zostałam jednak w domu. Mam nadzieję, że Wy też. Mimo tej nietypowej sytuacji Ziemia kręci się dalej, więc pomyślałam: „A może zrobimy warsztaty on-line!”. Co Wy na to?". Dzieci, do których dotarła ta wiadomość i miały ochotę na wspólna zabawę, otrzymały zatem różne zadania do wykonania, m.in. miały odpowiedzieć na pytania: Jak Twoim zdaniem czuje się dziś Ziemia? Gdyby Ziemia mogła mówić to co by nam powiedziała? Gdyby Ziemia nie była Ziemią,to kim chciałaby być? Dlaczego Ziemia się kręci a my nie spadamy? Na jedno z pytań, to dotyczące tego, jak "dziś czuje się Ziemia", aktorka Pleciugi otrzymała odpowiedź związaną z obecna pandemią: "Ziemia czuje się wyjątkowo dobrze, ponieważ panuje koronawirus i ludzie siedzą w domu, a dzięki temu Ziemia może sobie w końcu odpocząć"...

- Te warsztaty to eksperyment, bardzo na luzie. Dla mnie samej to ważne, by mieć poczucie, że pracuję, a jednocześnie uaktywnić dzieci, które siedzą w domu i pewnie czasem się nudzą - mówi Marta Łągiewka. - Dla nas aktorów sytuacja jest trudna, teatry są zamknięte. Miałam właśnie poprowadzić warsztaty do majowego przedstawienia. Ale sytuacja z koronawirusem zmieniła te plany. Spektakl ma mieć tytuł - „Halo Ziemia!”. Można powiedzieć, że to monodram, bo tylko ja mam w nim wystąpić. Premiera, w ramach "Sceny Inicjatyw Aktorskich", planowana jest na drugą połowę maja. Mam nadzieję, że ten termin jest realny, choć sami nie wiemy, jak to będzie. Inspiracją do spektaklu było to, co kiedyś powiedziały moje dzieci o Ziemi.

Jak się okazało do zabawy internetowej, zaproponowanej przez aktorkę, nie było trudno namówić dzieci.

- Dostałam nieco maili od dzieci, nawet z Islandii, co mnie bardzo ucieszyło. Zadania mają też angielskojęzyczną wersję, bo mam za granicą znajomych i liczyłam na to, że może i ich pociechy będą chciały bawić się ze mną - opowiada M. Łągiewka. - Formuła jest bardzo otwarta i luźna, zatem można wziąć udział na przykład tylko w trzeciej turze zabawy albo jeszcze w kolejnej. Choć miło, jeśli ktoś ma ochotę na odpowiedzi we wszystkich etapach. Dla tych osób, które wezmą udział w warsztatach, planuję małe niespodzianki na zakończenie. Z racji, że przewidziane są też prace plastyczne (bo teraz będzie właśnie kolejne zadanie warsztatowe - plastyczne), kto wie, może uda się zorganizować wystawę przed premierą spektaklu „Halo Ziemia!”. Planowane są również zadania aktorskie i muzyczne.

Marta Łągiewka przyznaje, że obecne przebywanie non stop w domu z własnymi, małymi dziećmi, jest też dla niej inspiracją do wspomnianych warsztatów internetowych. A jakie zatem atrakcje aktorka wymyśla dla swoich pociech?

- To są proste, ale fajne pomysły na wspólne spędzanie czasu. Oczywiście są gry planszowe, robimy sobie piżama party, oglądamy filmy - opowiada artystka. - Moje dzieci bardzo angażują się w seanse, szykując miejsce do siedzenia i jedzenie na czas oglądania filmów. Zresztą, są dość twórcze, mają sporo pomysłów na zabawy. Przez pierwsze dni kwarantanny dostawałam nawet śniadania robione przez dzieci. Cały czas też jest zdalna szkoła i syn musi robić różne zadania. Kiedy on odrabia lekcje, ja wtedy przygotowuję dla córki zadania matematyczne, bo ona bardzo chce również się uczyć. Choć dostała z przedszkola propozycje różnych gier - to, co normalnie robiłaby w przedszkolu ze swoimi koleżankami i kolegami, na przykład kolorowanki. Dzisiaj z kolei ćwiczyłyśmy język angielski. Jeżdżę też z dziećmi na spacery w jakieś miejsca na uboczu albo na wycieczki poza miasto.

***

Uwaga! Odpowiedzi na pytania warsztatowe Marty Łągiewki można nagrywać na dyktafon albo napisać i wysłać na pod adres email: marta.lagiewka17@gmail.com. Trzeba obserwować tylko profil Fb aktorki oraz Teatru Lalek Pleciuga, a także profil artystki na Instagramie: instagram.com/marta.lagiewka/

Kto z Was zatem dołącza do zabawy on-line?

(MON)

Grafika: Kaja Cykalewicz-Licak

Komentarze

Zaniepokojony
@ entuzjasta - nawet w takich chwilach znajdzie się jakiś wioskowy głupek.
2020-03-25 13:10:31
entuzjasta
Niepokojący jest brak maili od dzieci z Antarktydy.
2020-03-23 11:14:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Koronawirus w Szczecinie

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie