niedziela, 08 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży

Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży [GALERIA, FILM]

Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży
Data publikacji: 2019-11-15 14:28
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 19:09
Wywietleń: 857 427896

Jakie są tajniki hodowli lasu, jak pozyskuje się drewno oraz co można zrobić z tego naturalnego materiału? Odpowiedzi na te pytania uzyskują uczestnicy jedynego w swoim rodzaju "Festiwalu drewna", zorganizowanego w szczecińskim Pałacu Młodzieży - Pomorskim Centrum Edukacji.

Mentorami wydarzenia i prowadzącymi warsztaty są Waldemar Sokalski i Maciej Kupś z projektu Rob in Wood. To twórcy o wielkiej pasji, rozmiłowani w drewnie i lesie, niezwykli rzemieślnicy i bajarze. Do Szczecina przyjechali wprost z Głogowa (województwo dolnośląskie).

- Zapoznajemy młodzież i osoby dorosłe z drewnem, techniką jego pozyskiwania, rodzajami i gatunkami. Następnie pokazujemy, co można zrobić z tego naturalnego materiału - mówi Waldemar Sokalski, „połowa projektu" Rob in Wood. - Chcemy również uczulić ludzi na ekologię. Zwracamy uwagę na to, że nie można marnować drewna, ani zaśmiecać lasu.

Każda z grup bierze udział w części prelekcyjnej oraz warsztatowej, na której uczestnicy mogą samodzielnie wykonać dla siebie lub bliskich pamiątkowy upominek z drewna. - Wspólnie z Nadleśnictwem Gryfino zaproponowaliśmy wykonanie tablic kredowych ozdobionych darami lasu, czyli żołędziami, szyszkami oraz przedmiotami, które są już niepotrzebne - dodaje Waldemar Sokalski.

Specjaliści przedstawiają również codzienną pracę leśników, którzy „współpracując” z lasem dbają o to, aby drewno zawsze mogło gościć w domach, jednak przy zachowaniu złotej zasady obowiązującej w Lasach Państwowych: leśnicy pozyskują zawsze mniej drewna niż przyrasta w lesie. W ten sposób – bez zachwiania równowagi przyrodniczej - stale zwiększają się leśne zasoby.

- Wspólnie z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych i Pałacem Młodzieży proponujemy mieszkańcom Szczecina fantastyczne warsztaty, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Próbujemy przekonać, że drewno jest niepowtarzalne, niezastąpione, wyjątkowe oraz przede wszystkim, że jest surowcem odnawialnym - mówi Urszula Czapiewska z Nadleśnictwa Gryfino.

W ramach festiwalu przygotowano także wyjazd, który odbędzie się 22 listopada. Uczestnicy odwiedzą jeden z dwóch wybranych zakładów przerobu drewna (w Barlinku albo Goleniowie), w których poznają procesy produkcji przedmiotów codziennego użytku.

Warsztaty potrwają do 16 bm. Organizatorem projektu jest Nadleśnictwo Gryfino oraz Centrum Informacyjne Lasów Państwowych w Warszawie, a partnerem projektu - Pałac Młodzieży - Pomorskie Centrum Edukacji w Szczecinie. ©℗

Tekst i film: Karolina Nawrocka

Na zdjęciu: W warsztatach udział wzięli m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 67 im. Jana Brzechwy w Szczecinie.

Fot. Dariusz GORAJSKI

Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży

Komentarze

Fajna sprawa!
:)
2019-11-15 17:58:56
Brawo!!!
- inicjatywa godna, młodzi to nie tylko "ajpod".
2019-11-15 17:33:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie