Niedziela, 26 maja 2024 r. 
REKLAMA

Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 15 listopada 2019 r. 14:28
Ostatnia aktualizacja: 15 listopada 2019 r. 19:09
Wyjątkowy Festiwal drewna w szczecińskim Pałacu Młodzieży
 

Jakie są tajniki hodowli lasu, jak pozyskuje się drewno oraz co można zrobić z tego naturalnego materiału? Odpowiedzi na te pytania uzyskują uczestnicy jedynego w swoim rodzaju "Festiwalu drewna", zorganizowanego w szczecińskim Pałacu Młodzieży - Pomorskim Centrum Edukacji.

Mentorami wydarzenia i prowadzącymi warsztaty są Waldemar Sokalski i Maciej Kupś z projektu Rob in Wood. To twórcy o wielkiej pasji, rozmiłowani w drewnie i lesie, niezwykli rzemieślnicy i bajarze. Do Szczecina przyjechali wprost z Głogowa (województwo dolnośląskie).

- Zapoznajemy młodzież i osoby dorosłe z drewnem, techniką jego pozyskiwania, rodzajami i gatunkami. Następnie pokazujemy, co można zrobić z tego naturalnego materiału - mówi Waldemar Sokalski, „połowa projektu" Rob in Wood. - Chcemy również uczulić ludzi na ekologię. Zwracamy uwagę na to, że nie można marnować drewna, ani zaśmiecać lasu.

Każda z grup bierze udział w części prelekcyjnej oraz warsztatowej, na której uczestnicy mogą samodzielnie wykonać dla siebie lub bliskich pamiątkowy upominek z drewna. - Wspólnie z Nadleśnictwem Gryfino zaproponowaliśmy wykonanie tablic kredowych ozdobionych darami lasu, czyli żołędziami, szyszkami oraz przedmiotami, które są już niepotrzebne - dodaje Waldemar Sokalski.

Specjaliści przedstawiają również codzienną pracę leśników, którzy „współpracując” z lasem dbają o to, aby drewno zawsze mogło gościć w domach, jednak przy zachowaniu złotej zasady obowiązującej w Lasach Państwowych: leśnicy pozyskują zawsze mniej drewna niż przyrasta w lesie. W ten sposób – bez zachwiania równowagi przyrodniczej - stale zwiększają się leśne zasoby.

- Wspólnie z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych i Pałacem Młodzieży proponujemy mieszkańcom Szczecina fantastyczne warsztaty, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Próbujemy przekonać, że drewno jest niepowtarzalne, niezastąpione, wyjątkowe oraz przede wszystkim, że jest surowcem odnawialnym - mówi Urszula Czapiewska z Nadleśnictwa Gryfino.

W ramach festiwalu przygotowano także wyjazd, który odbędzie się 22 listopada. Uczestnicy odwiedzą jeden z dwóch wybranych zakładów przerobu drewna (w Barlinku albo Goleniowie), w których poznają procesy produkcji przedmiotów codziennego użytku.

Warsztaty potrwają do 16 bm. Organizatorem projektu jest Nadleśnictwo Gryfino oraz Centrum Informacyjne Lasów Państwowych w Warszawie, a partnerem projektu - Pałac Młodzieży - Pomorskie Centrum Edukacji w Szczecinie. ©℗

Tekst i film: Karolina Nawrocka

Na zdjęciu: W warsztatach udział wzięli m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 67 im. Jana Brzechwy w Szczecinie.

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Fajna sprawa!
2019-11-15 17:58:56
:)
Brawo!!!
2019-11-15 17:33:26
- inicjatywa godna, młodzi to nie tylko "ajpod".

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA