czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > 153 listy Joanny Kulmowej

153 listy Joanny Kulmowej

153 listy Joanny Kulmowej
Data publikacji: 2015-10-27 09:55
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 758 33485

Takie dary są niezwykłym wydarzeniem, zasługującym na szacunek. Wzbogacają zbiory, w tym przypadku Książnicy Pomorskiej, a przez to dają szansę poszerzenia wiedzy naukowcom i czytelnikom. Tym razem chodzi o 153 listy Joanny Kulmowej do prof. Uniwersytetu Szczecińskiego Aliny Książek - Szczepanikowej. Pisarka i poetka mieszkająca przez wiele lat w podszczecińskich Strumianach pisała je w latach 1981- 1996.

- To zdarza się niezwykle rzadko, raz na kilka lat. Dlatego ten dar profesor Aliny Książek - Szczepanikowej, która przekazała książnicy swoją prywatną korespondencję z wybitną poetką niezwykle nas raduje. Taki gest zasługuje na duże uznanie i słowa podziękowania - mówi Lucjan Bąbolewski, dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

Okazuje się, że cenne zbiory, w tym korespondencję, zdecydowanie częściej kupuje się na aukcjach. Uczestniczący w nich oferenci chcą po prostu na nich zarobić. Bezinteresowne dary to wyjątki. Warto dodać, że oprócz wspomnianej korespondencji, pani profesor podarowała książnicy także cenne starodruki. Są to dwa woluminy „ Gazety Korespondenta Warszawskiego i Zagranicznego” z 1802 i 1805 roku, pisma o charakterze proreformatorskim, wydawanego dwa razy w tygodniu przez kontrowersyjnego w tamtych czasach księdza K. Malinowskiego, a także XVIII- wieczna książka, zawierająca mowy sejmikowe, która wymaga solidnych prac konserwatorskich. Jak się okazuje starodruki prof. Książek - Szczepanikowa otrzymała od swoich studentów, którzy znaleźli je... w piwnicach na wschodzie kraju.©℗

(mos)

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Joanna Kulmowa

 

 

 

 

 

 

Komentarze

.
Komuna nie prześladowała zbytnio poetki, dopiero dopiero neokapitalistycznozłodziejskie buractwo wukurzyło ją norkowym smrodem ze Strumian. I to jest prawdzwa postawa ciecińskich władz wobedz ludzi kultury.
2015-10-31 11:02:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy