Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

ZUS ostrzega

Data publikacji: 10 maja 2016 r. 20:33
Ostatnia aktualizacja: 12 maja 2016 r. 13:15
ZUS ostrzega
 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie współpracuje z żadną firmą, która organizuje spotkania w sprawie dziedziczenia składek emerytalnych oraz Otwartych Funduszy Emerytalnych i prosi o ostrożność przy podawaniu danych osobowych podczas takich spotkań.

- ZUS prosi o daleko idącą ostrożność przy odpowiadaniu na zaproszenia organizatorów tego typu spotkań - napisał rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. - ZUS nie współpracuje z żadnymi firmami w zakresie informowania o zasadach dziedziczenia składek w II filarze emerytalnym. Podawane podczas takich spotkań dane osobowe mogą zostać wykorzystane na niekorzyść klientów Zakładu.

Podał, że do ZUS docierają sygnały o takich spotkaniach organizowanych w różnych częściach kraju. W ich trakcie padają sugestie jakoby organizator szkoleń współpracował z ZUS, a uczestnicy proszeni są m.in. o podawanie danych osobowych bliskich uprawnionych do dziedziczenia składek. Andrusiewicz przypomniał, że takie porady dotyczące dziedziczenia składek i wszystkich innych spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych i emerytur można uzyskać bezpłatnie w każdej placówce ZUS. Można też skorzystać z telefonicznej infolinii.

Od 1 kwietnia do 31 lipca można składać wnioski o przeniesienie 2,92 proc. składki na ubezpieczenie społeczne z Otwartych Funduszy Emerytalnych do Zakładu, lub odwrotnie. Do ZUS trafia co miesiąc 12,22 proc. wynagrodzenia, pozostała część składki na ubezpieczenie społeczne - 7,3 proc. w przypadku wyboru ewidencjonowania w całości składki na subkoncie w ZUS jest zapisywane na indywidualnym koncie emerytalnym. Przy wyborze OFE na indywidualnym koncie w ZUS zostanie zapisane 4,38 proc., a do Funduszu zostanie przekazane 2,92 proc. (pap)

 

Fot. Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Czyby "rozkrecala sie" PO-nowna Afera...
2016-05-12 12:07:50
A jak na ten "typ spotkan" reaguje Policja... wraz z Prokuratorami...??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA