Środa, 29 marca 2023 r. 
7 szczecin
REKLAMA

Zmarł Marek Plura. Senator PO miał 52 lata

Data publikacji: 21 stycznia 2023 r. 20:38
Ostatnia aktualizacja: 21 stycznia 2023 r. 21:48
Zmarł Marek Plura. Senator PO miał 52 lata
Fot. PAP/Rafał Guz  

Zmarł Marek Plura - senator Platformy Obywatelskiej, a w poprzednich latach poseł i europoseł. W lipcu skończyłby 53 lata. Był znany m.in. z działalności na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych; walczył o objęcie ochroną prawną śląskiej mowy i etniczności.

O sobie mówił, że jest Ślązakiem i katolikiem; nazywał się pracownikiem socjalnym. Był posłem na Sejm VI i VII kadencji, deputowanym do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji i senatorem X kadencji.

Znajomi żegnają Marka Plurę

O zgonie poinformował w sobotę na swojej stronie internetowej Senat RP. Informację o śmierci Marka Plury przekazali także w sobotę po południu jego koledzy z Platformy Obywatelskiej. Kilka dni wcześniej media informowały, że senator trafił w poważnym stanie do szpitala z powikłaniami pogrypowymi, leżał na oddziale intensywnej opieki medycznej.

"Odszedł Marek Plura - wybitny raciborzanin i Ślązak, człowiek wielkiego serca, psychoterapeuta i przyjaciel ludzi, zwłaszcza niepełnosprawnych. Z własnej niepełnosprawności uczynił siłę do działania i wpływu na innych, z wózka elektrycznego, do którego był przykuty, trybunę do kontaktu z ludźmi” - napisali działacze śląskiej PO w mediach społecznościowych.

"Marku, będzie nam brakowało Twoich celnych uwag i spostrzeżeń, Twojego optymizmu, którym zarażałeś wszystkich, Twojego poczucia humoru i radości życia, Twojego widzenia spraw, których inni nie dostrzegali. Odpoczywaj w pokoju, Drogi Przyjacielu” - dodali.

W mediach społecznościowych senatora pożegnała również m.in. była premier Beata Szydło: "Zmarł senator Marek Plura. Znałam go i szanowałam za jego wytężoną pracę prowadzoną mimo wielu przeciwności losu. Niech spoczywa w pokoju wiecznym".

Ślązak, który pomagał innym

Marek Plura urodził się 18 lipca 1970 roku w Raciborzu. Od urodzenia chorował na postępujący zanik mięśni, poruszał się wyłącznie na wózku elektrycznym.

Ukończył studia pedagogiczne w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum” w Krakowie, a także studia podyplomowe z zakresu psychoterapii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Był grafikiem i poetą.

Działał w organizacjach regionalnych - Stowarzyszeniu Osób Narodowości Śląskiej oraz w Związku Górnośląskim. Sam siebie nazywał pracownikiem socjalnym, ponieważ z pracą w tym zawodzie łączył profesjonalne zaangażowanie do czasu wyboru na posła w roku 2007.

Był założycielem Stowarzyszenia "Dobry Dom" i prezesem Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych "Akcent", a także przewodniczącym Rady Programowej Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej. Na arenie międzynarodowej pełnił funkcję wiceskarbnika Międzynarodowego Parlamentu Osób Niepełnosprawnych i wicedyrektora Very Special Arts Poland.

Przez wiele lat w Europejskim Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych organizował spotkania z przedstawicielami władz państwowych i samorządowych. Zainicjował coroczny "Konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek" – nagrodę przyznawaną niepełnosprawnym kobietom, wnoszącym istotny wkład w życie społeczne kraju, a także ogólnopolski konkurs integracyjny dla młodzieży "Z taktem i uśmiechem”.

W 2006 r. został radnym w Katowicach, w rok później posłem na Sejm. Jesienią roku 2011 ponownie został wybrany do Sejmu. Był sprawozdawcą licznych ustaw i uchwał dotyczących m.in. języka migowego, równouprawnienia osób niepełnosprawnych oraz wsparcia ich życiowej aktywności, a także poprawy systemu edukacji i zabezpieczenia społecznego.

Walczył o objęcie ochroną prawną śląskiej mowy i etniczności. Dwukrotnie był autorem poselskich projektów zakładających wprowadzenie regionalnego języka śląskiego do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Był też autorem projektu wprowadzenia do tej ustawy etnicznej mniejszości śląskiej; zainicjował także zbiórkę podpisów pod tym projektem.

W maju 2014 r. Marek Plura został wybrany został posłem do Parlamentu Europejskiego. Od 2019 r. był senatorem. W izbie wyższej był wiceprzewodniczącym Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz członkiem Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.

Był laureatem wielu nagród i konkursów, m.in. nagrody im. Karola Miarki za wybitny wkład w kulturę, honorowego dyplomu Kapituł Fundacji „Piękniejsza Polska”, Człowiek Bez Barier 2004, Lodołamacz Specjalny. Najbardziej jednak cenił sobie Order Uśmiechu, który na wniosek dzieci został mu nadany w 2012 r.

Miał żonę i dwoje dzieci. (PAP,mj)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@klemens
2023-01-22 18:02:42
klemens = THE BILL !!!, zresztą FIGO też !!
FIGO
2023-01-22 09:52:07
Klemens Ty ,to jakiś jeb...ty jesteś ! . To był bardzo mądry człowiek i wcale nie ułomny .To nie kalectwo było przyczyną śmierci . Pan chorował i długo walczył z powikłaniami Covidowymi . Ze smutkiem stwierdzamy , że tę walkę przegrał . Cześć jego pamięci ! Niech dobry Pan przyjmie jego Duszę do Nieba . Rodzinie i dla przyjaciół zmarłego , szczere kondolencje . Senatem nie ma się co interesować . Jest tak samo potrzebny jak śnieg na drodze !
klemens
2023-01-22 09:23:39
to opozycja ma problem z większością w Senacie . Pis już zwietrzył krew . Obiektywnie patrząc , to wybieranie ludzi ułomnych na twórców prawa jest niewskazane . Właśnie z takiego powodu .

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA