wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Zawarto porozumienie w CZD

Zawarto porozumienie w CZD

Zawarto porozumienie w CZD
Data publikacji: 2016-06-08 22:52
Ostatnia aktualizacja: 2016-06-09 06:43
Wywietleń: 1267 138376

Po 16. dniach strajku w Centrum Zdrowia Dziecka podpisano porozumienie między protestującymi pielęgniarkami a dyrekcją szpitala. Pielęgniarki mają wrócić do pracy jeszcze w środę (8 czerwca) do godziny 23.

Postanowiono także o zawieszeniu do końca roku sporu zbiorowego pielęgniarek z dyrekcją CZD, który trwa od grudnia 2014 r.

Podkreślono, że żadna ze stron nie jest w pełni usatysfakcjonowana osiągniętym kompromisem. Obecny w szpitalu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ocenił, że porozumienie pomiędzy pielęgniarkami a dyrekcją jest "do udźwignięcia" przez CZD. Nie chciał ujawniać warunków porozumienia, przyznał jednak, że najbardziej sporny punkt dotyczył wynagrodzeń. Z nieoficjalnych informacji wynika, że na mocy przyjętego kompromisu pielęgniarki otrzymają 300 zł brutto podwyżki od 1 sierpnia 2016 roku. 

Strajk pielęgniarek z CZD rozpoczął się 24 maja, kiedy część z nich odeszła od łóżek pacjentów - na oddziałach pracowała oddziałowa i jedna pielęgniarka. Protest nie był prowadzony na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii oraz na neonatologii, patologii i intensywnej terapii noworodka. Pielęgniarki domagały się podwyższenia wynagrodzeń i poprawy warunków pracy.

Przez wszystkie dni strajku prowadzone były negocjacje, uczestniczyli w nich m.in. niezależni mediatorzy i przedstawiciele resortu zdrowia. Rozmowy były wielokrotnie przerywane. Pielęgniarki przekonywały, że dyrekcja proponuje jedynie "wirtualne rozwiązania". Kierownictwo placówki wskazywało z kolei, że szpitala nie stać na zrealizowanie oczekiwań płacowych strajkujących.

W poniedziałek (6 czerwca) dyrekcja CZD zadecydowała o zamknięciu czterech oddziałów: immunologii, endokrynologii, diabetologii oraz urologii dziecięcej. Argumentowano, że personel będzie przeniesiony do innych oddziałów, by zapewnić bezpieczeństwo i możliwość leczenia pacjentom.

Szpital ma ponad 336 mln zł długu. Zdaniem ministra zdrowia każdy dzień strajku kosztował palcówkę około pół miliona złotych. (pap)

 

Na zdjęciu: Pielęgniarka Bożena Rogala (z lewej), w towarzystwie przewodniczącej Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy Centrum Zdrowia Dziecka Magdaleny Nasiłowskiej (druga z prawej) oraz dyrektor CZD, dr hab. n. med. Małgorzaty Syczewskiej (w środku), odczytuje oświadczenie podczas konferencji prasowej nt. podpisania porozumienia ze strajkującym pielęgniarkami w CZD.

Fot. PAP/Leszek Szymański

Komentarze

Chore na tle pieniedzy...
A ja jako Rodzic, PO tym co zaszlo... wiecej nie oddal bym mojego dziecka do w/w Szpitala ! PO-wod... niech sie najpierw Same wylecza !!
2016-06-09 01:50:56

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy