wtorek, 27 października 2020.
Strona główna > Kraj > Zawarto porozumienie w CZD

Zawarto porozumienie w CZD

Zawarto porozumienie w CZD
Data publikacji: 2016-06-08 22:52
Ostatnia aktualizacja: 2016-06-09 06:43
Wywietleń: 1927 138376

Po 16. dniach strajku w Centrum Zdrowia Dziecka podpisano porozumienie między protestującymi pielęgniarkami a dyrekcją szpitala. Pielęgniarki mają wrócić do pracy jeszcze w środę (8 czerwca) do godziny 23.

Postanowiono także o zawieszeniu do końca roku sporu zbiorowego pielęgniarek z dyrekcją CZD, który trwa od grudnia 2014 r.

Podkreślono, że żadna ze stron nie jest w pełni usatysfakcjonowana osiągniętym kompromisem. Obecny w szpitalu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ocenił, że porozumienie pomiędzy pielęgniarkami a dyrekcją jest "do udźwignięcia" przez CZD. Nie chciał ujawniać warunków porozumienia, przyznał jednak, że najbardziej sporny punkt dotyczył wynagrodzeń. Z nieoficjalnych informacji wynika, że na mocy przyjętego kompromisu pielęgniarki otrzymają 300 zł brutto podwyżki od 1 sierpnia 2016 roku. 

Strajk pielęgniarek z CZD rozpoczął się 24 maja, kiedy część z nich odeszła od łóżek pacjentów - na oddziałach pracowała oddziałowa i jedna pielęgniarka. Protest nie był prowadzony na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii oraz na neonatologii, patologii i intensywnej terapii noworodka. Pielęgniarki domagały się podwyższenia wynagrodzeń i poprawy warunków pracy.

Przez wszystkie dni strajku prowadzone były negocjacje, uczestniczyli w nich m.in. niezależni mediatorzy i przedstawiciele resortu zdrowia. Rozmowy były wielokrotnie przerywane. Pielęgniarki przekonywały, że dyrekcja proponuje jedynie "wirtualne rozwiązania". Kierownictwo placówki wskazywało z kolei, że szpitala nie stać na zrealizowanie oczekiwań płacowych strajkujących.

W poniedziałek (6 czerwca) dyrekcja CZD zadecydowała o zamknięciu czterech oddziałów: immunologii, endokrynologii, diabetologii oraz urologii dziecięcej. Argumentowano, że personel będzie przeniesiony do innych oddziałów, by zapewnić bezpieczeństwo i możliwość leczenia pacjentom.

Szpital ma ponad 336 mln zł długu. Zdaniem ministra zdrowia każdy dzień strajku kosztował palcówkę około pół miliona złotych. (pap)

 

Na zdjęciu: Pielęgniarka Bożena Rogala (z lewej), w towarzystwie przewodniczącej Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy Centrum Zdrowia Dziecka Magdaleny Nasiłowskiej (druga z prawej) oraz dyrektor CZD, dr hab. n. med. Małgorzaty Syczewskiej (w środku), odczytuje oświadczenie podczas konferencji prasowej nt. podpisania porozumienia ze strajkującym pielęgniarkami w CZD.

Fot. PAP/Leszek Szymański

Komentarze

Chore na tle pieniedzy...
A ja jako Rodzic, PO tym co zaszlo... wiecej nie oddal bym mojego dziecka do w/w Szpitala ! PO-wod... niech sie najpierw Same wylecza !!
2016-06-09 01:50:56

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie