wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Zarzuty dla sprawców zabójstwa Jaroszewiczów – dwóch się przyznało

Zarzuty dla sprawców zabójstwa Jaroszewiczów – dwóch się przyznało

Zarzuty dla sprawców zabójstwa Jaroszewiczów – dwóch się przyznało
Data publikacji: 2018-03-14 10:28
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-14 22:43
Wywietleń: 892 318266

Prokuratorzy i policjanci, pracujący nad sprawą zabójstwa małżeństwa Jaroszewiczów, dokonali przełomu – postawiono zarzuty kryminalne trzem sprawcom. Dwóch przyznało się do tej zbrodni – poinformował w środę minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Ziobro podkreślił na briefingu prasowym, że sprawa zabójstwa byłego premiera PRL Piotra Jaroszewicza i jego żony "miała swoje różne etapy" i "nie ma zbrodni doskonałej". Doszło do niej w 1992 roku.

– Wszystko wskazuje dzisiaj – oczywiście ta sprawa będzie rozstrzygana dopiero przez sąd, więc mówię tu dzisiaj o poziomie wysokiego prawdopodobieństwa – że prokuratorzy, policjanci pracujący nad tą sprawą dokonali przełomu i doprowadzili do postawienia zarzutów kryminalnych trzem sprawcom zabójstwa (Jaroszewiczów). Dwóch sprawców, którym ogłoszono zarzuty i przesłuchano jako podejrzanych w tej sprawie, przyznało się do popełnienia tej zbrodni, opisują szczegóły przebiegu przestępstwa zabójstwa oraz rabunku – mówił prokurator generalny.

Ziobro dodał, że jeden ze sprawców "nie przyznał się, odmówił składania wyjaśnień". Na pierwszym planie zabójstwa małżeństwa Jaroszewiczów jest motyw rabunkowy. Badane są też inne wersje.

– To nie jest pudło, jak było kiedyś, to jest trafienie, jesteśmy co do tego przekonani, choć oczywiście ostatecznie tę sprawę będzie rozstrzygał sąd – powiedział minister.

Krakowski prokurator okręgowy Rafał Babiński poinformował natomiast, że prowadzono daleko idące czynności zmierzające do weryfikacji uzyskanych informacji.

– To co było w tym momencie możliwe do zweryfikowania, to zweryfikowaliśmy. Dwóch sprawców, którzy się przyznali, złożyli obszerne wyjaśnienia w tej sprawie i podali szczegóły, które nie pojawiały się ani w mediach, ani na poprzedniej sprawie sądowej. To co relacjonowali niewątpliwie wskazywało, że byli na miejscu zdarzenia i brali w tym udział – zaznaczył prok. Babiński.

* * * 

Jaroszewiczów zamordowano w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1992 r. w ich willi w warszawskim Aninie. Byłemu premierowi bandyci zacisnęli na szyi rzemienną pętlę. Przedtem go maltretowali. Jego żona Alicja Solska-Jaroszewicz zginęła od strzału w głowę z bliskiej odległości ze sztucera męża. Pierwotnie w sprawie w kwietniu 1994 r. zatrzymano cztery osoby – Krzysztofa R. ps. "Faszysta", Wacława K. ps. "Niuniek", Henryka S. ps. "Sztywny" i Jana K. ps. "Krzaczek". Wówczas zatrzymani od początku twierdzili, że są niewinni, a prokuratura bezzasadnie przypisuje im zabójstwo Jaroszewiczów. W 1998 r. ówczesny Sąd Wojewódzki w Warszawie uniewinnił całą czwórkę z braku dowodów – wnosiła o to nie tylko obrona podsądnych, ale też oskarżyciel. W 2000 r. wyrok uniewinniający utrzymał Sąd Apelacyjny w Warszawie. W połowie 2017 roku do badania zabójstwa Jaroszewiczów powróciła Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Wszczęcie śledztwa było możliwe po przekazaniu do prokuratury materiałów dotyczących ujawnienia w mediach uznawanych za zagubione śladów kryminalistycznych ze sprawy dotyczącej tej zbrodni. Jak poinformowano w środę zarzuty postawione w sprawie są efektem współpracy prokuratur w Krakowie, Warszawa-Praga oraz policji. 

(pap)

Na zdjęciu: Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Komentarze

To w końcu są czy nie są
ten Faszysta, Niuniek i s-ka?
2018-03-14 21:38:39
Podsluchane u Rybakow...
Szprotki juz "w Sieci" a Rekiny dalej spokojnie sobie plywaja... pytanie tylko jak dlugo jeszcze...??
2018-03-14 11:59:08
do Donald
Na razie PiS sam zajmuje się okradaniem Polski z jeszcze większą gorliwością niż poprzednicy więc nie liczyłbym na to.
2018-03-14 11:40:26
-
Jasne, przyznało się - jak to udowodnią po tylu latach?
2018-03-14 11:00:59
Donald
Zbyszek nie jest zły, w odróżnieniu od poprzednich ministrow-myslacych tylko o czubku swego nosa; Zbyszek jest czesto ponad egoizmem, to już coś ->Czy PIS bedzie mial wolę polityczną, by zapuszkować również tych okradli Polskę?
2018-03-14 10:58:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy