wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > Kraj > Zaprzysiężenie prezydenta – Andrzej Duda oficjalnie rozpoczął drugą kadencję

Zaprzysiężenie prezydenta – Andrzej Duda oficjalnie rozpoczął drugą kadencję

Zaprzysiężenie prezydenta – Andrzej Duda oficjalnie rozpoczął drugą kadencję
Data publikacji: 2020-08-06 12:25
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-09 00:00
Wywietleń: 543 468380

Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i rozpoczął drugą, pięcioletnią kadencję prezydencką. – Będę prezydentem polskich spraw. To przewodnia myśl mojej prezydentury – podkreślił w orędziu.

Zgodnie z Konstytucją, prezydent RP obejmuje urząd po złożeniu następującej przysięgi: „Obejmując z woli narodu urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności narodu, niepodległości i bezpieczeństwa państwa, a dobro ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem”. 

Podczas uroczystości prezydentowi towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda.

Trudne wybory

– Władza pochodzi z woli narodu – i naród wyraził swoją wolę w wyborach. To Polacy mają prawo zadecydować, kto ma być ich prezydentem – głową państwa. I zadecydowali. W wyborach wzięło udział ponad 20 milionów wyborców. To wielka sprawa. Wielkie zwycięstwo polskiej demokracji. Frekwencja, która osiągnęła prawie 70 procent – przypomniał zaprzysiężony prezydent. – Na mnie zagłosowało blisko 10,5 miliona osób. To przede wszystkim wielkie zobowiązanie, które przyjmuję z ogromną pokorą. Ale to także wielki zaszczyt i siła, bo to najwięcej głosów oddanych w wyborach od prawie 30 lat. Moi rodacy pozytywnie ocenili pięć lat mojej prezydentury. I udzielili mi silnego, demokratycznego mandatu na kolejną kadencję.

Zaznaczył, że to były trudne wybory, ale „dziś demokracja w Polsce jest silniejsza niż kiedykolwiek”.

 

Przyszłość Polski

– Wierzę w dobrą przyszłość naszej ojczyzny. Wychodzimy ku niej naprzeciw z radością i nadzieją – bo już nie jeden raz przekonaliśmy się, że razem, wspólnie i solidarnie potrafimy dokonać rzeczy niezwykłych – akcentował prezydent. – Bardzo liczę na dobrą współpracę – z każdym. Ale oczywiście ta wola współpracy musi być także i po drugiej stronie. 

Mówił, że musimy czynić wszystko, aby chronić rodzinę, która jest fundamentem społeczeństwa. Chce Polski ambitnej, w której powstają nowe, dobrze płatne miejsca pracy. Wskazał też, że ważne jest też bezpieczeństwo.

– Dziś Polska jest krajem bezpiecznym. O dobrej i stabilnej pozycji na arenie międzynarodowej – stwierdził Andrzej Duda. Zaznaczył też, że musimy wrócić na ścieżkę dynamicznego rozwoju na jakiej byliśmy przed pandemią. 

(p)

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Komentarze

Podkreślasz, że mamy normalnego prezydenta, he, he,
a po co to piszesz. Czy miałeś wątpliwości?
2020-08-08 23:15:49
normalny Prezydent
Mamy normalnego fajnego Prezydenta na drugą kadencję.Cóż się stało z tym drugim kandydatem hejterem który ze złośliwym uśmieszkiem zapowiadał- spieszcie się zadawać pytania bo za parę tygodni będziecie zlikwidowani.Warto dodać że w uprawnieniach Prezydenta nie podstaw do likwidowania niczego oprócz stanowisk w swojej kancelarii.Tak więc złośliwy kandydat w dodatku okazał się nieukiem.Teraz jest mniej obecny w przestrzeni publicznej bo musiał zameldować niewykonanie zadania.Ale wróci z jeszcze większym hejterskim zacięciem.Dobrze że Polacy wybrali normalnego dobrego Prezydenta.
2020-08-08 09:37:07
Duda zapominał dodać, że i będzie odpowiadał nie tylko przed Bogiem I historią,
ale najpierw odpowie przed Trybunałem Stanu w wolnej postpisowskiej Polsce.
2020-08-08 03:21:53
Takiego go wybraliście , a wstyd dla wszystkich Polaków
Andrzej Duda siedmiokrotnie złamał konstytucję na którą przysięgał, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann. Dał się poznać jako posłuszny wykonawca poleceń Jarosława Kaczyńskiego. W czasie rządów PO i PSL w Europarlamencie oskarżał polskie władze o sfałszowanie wyborów, nie mając żadnych dowodów. Unię Europejską publicznie nazwał "wyimaginowaną wspólnotą, z której nic nie wynika". Powiedział również "ojczyznę dojną racz nam zwrócić, Panie", co w związku z licznymi aferami PiS-u brzmi jak prośba o kontynuację. Jest rekordzistą w ilości odbytych lotów na koszt podatników. Objął patronat nad uroczystością upamiętniającą 75-lecie powołania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, oskarżanej o kolaborację z Niemcami. W czasie wystąpień głośno krzyczy i opowiada niewybredne kawały ośmieszające rektora Akademii Górniczo-Hutniczej. Zgodnie z nakazem Jarosława Kaczyńskiego mianował Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Wstydząc się tych nominacji nie wpuścił dziennikarzy na ich zaprzysiężenie. Określił wybór prof. Małgorzaty Gersdorf na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego jako "wstyd".
2020-08-07 13:47:53
@ do osoby z gwiazdkami ze spacją
To jest właśnie kolejna prezentacja POziomu intelektualnego POKOnanych. Brak honoru i ciągła POgarda dla innych, zabawa w gwiazdki. KOlejny przykład to karygodne zachowanie posłanki KO podczas Zgromadzenia Narodowego. Pani Jachira stoi z kawałkiem prześcieradła na którym jest nabazgrany wyraz z błędem ortograficznym. Totalna KOmpromitacja. A gdzie jest przynajmniej szacunek dla urzędu prezydenta RP i zaproszonych gości, a gdzie jest szacunek dla ponad 10,4 mln wyborców, którzy zgodnie ze swoimi przekonaniami zdecydowali, że na kolejną kadencję Prezydentem PR został Pan Andrzej Duda. Pozdro. Wyborca bez hejtu.
2020-08-07 13:02:26
edek
A jak wygląda Rafał Trzaskowski??? Człowiek bez honoru ,mijający się z prawdą ,z szyderczym usmieszkiem na twarzy ,zwolennik LGBT i imigrantow,lekcewarzacy wszystkich i wszystko , uczeń Solosza i tym podobnych wywrotowcow.Jestem dumny z tego że na kolejną kadencję Prezydentem Polski jest Andrzej Duda .Niech żyje Polska!!!!!
2020-08-07 09:20:23
***** ***
... długopis, długopis, tak na mnie wołają Ludzie spoza mego miasta pewnie oni rację mają, Bo długopis, długopis to ja Kaczoroa ... niunia nanana...
2020-08-07 08:42:40
Duda nie nadaje się na prezydenta, bo wyglada jak Maliniak.
A to oznacza wstyd.
2020-08-07 02:34:27
@ @Asia
Podczas dokonywania zmian w Trybunale Konstytucyjnym, Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa, a także podczas prac nad ustawą o ustroju sądów powszechnych PiS i Andrzej Duda złamali co najmniej 13 artykułów Konstytucji, niektóre wielokrotnie – twierdzi senacki zespół ds. monitorowania praworządności. P.S. Nie łaska poszukać samemu ??
2020-08-06 16:31:15
między wierszami
„Pospólstwo w Polsce ludzką tylko postawą od nierozumnych się różni zwierząt …jest bałwochwalcze w ostatnim stopniu … Wszystko zwala na Boga, od którego nieustannych chce cudów. Oto takie są skutki bałamutnej nauki duchownych” … Stanisław Staszic (1755-1826)
2020-08-06 16:25:23
@Asia
Przykre to jest to co piszesz, to takie typowe bajki POKOnanych w wyborach siedem razy z rzędu, bez programu, bez ambicji i bez honoru. POKOnany pan Rafał nawet nie znalazł czasu żeby być na zaprzysiężeniu wybranego prezydenta RP przed Zgromadzeniem Narodowym, bo jak twierdzi musi w końcu wypocząć. No to ma na to co najmniej 5 lat. Szacunek za obecność dla pana Kwaśniewskiego. Asia podaj konkretne przykłady złamania konstytucji przez obecnego prezydenta RP ? Pozdro, Wyborca bez hejtu.
2020-08-06 15:40:17
Niezależna
Sama radość i duma !Pierwszy Prezydent,który spełnia wszystkie oczekiwania swego NARODU.
2020-08-06 15:00:37
- wal się Asia
- za pięć lat macie szanse wygrać. Jeśli głosowałaś w wyborach to; ” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”
2020-08-06 14:58:08
Asia
Jakie to przykre, po prostu przykre. Osoba łamiąca konstytucję nadal prezydentem.
2020-08-06 12:53:10

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie