W sobotę na Lotnisku Chopina w Warszawie wylądował samolot Boeing 787-8 Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT z drugim transportem wyposażenia medycznego zamówionego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy dla polskich szpitali walczących z epidemią COVID-19. Lot został zorganizowany w ramach rządowego programu „Cargo dla Polski”.
Tym razem w transporcie znalazło się 40 tysięcy kombinezonów stanowiących elementy zestawu indywidualnej ochrony biologicznej dla pracowników służby zdrowia. Ładunek miał objętość 122 m sześć. i łączną masę 12,5 tony.
Do magazynu centralnego WOŚP towar będzie przewieziony przez dwie ciężarówki po wypełnieniu koniecznych formalności. Fundacja uruchomi wówczas dalszą dystrybucję do docelowych placówek w całej Polsce. Lista szpitali, do których trafią zakupione przez WOŚP materiały, będzie opublikowana na jej stronach internetowych.
- Potężny ładunek znowu na lotnisku imienia Chopina w Warszawie! Tym razem Dreamliner w całości wypełniony był kombinezonami osobistej ochrony biologicznej - powiedział Jerzy Owsiak, prezes zarządu WOŚP. - Nie zwalniamy nawet na moment! Poprzedni transport właśnie kończymy rozsyłać do placówek docelowych, za ten zabierzemy się natychmiast, jaki tylko dojedzie on do naszego magazynu centralnego. Wielkie ukłony dla załóg i wszystkich ekip obsługujących przyloty organizowane przez PLL LOT i LOT Cargo w ramach programu Cargo dla Polski i mostu powietrznego Polska-Chiny – mówił Owsiak.
Dotychczasowe zaangażowanie Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w walkę z epidemią COVID-19, finansowane m.in. z Funduszu Interwencyjnego, wynosi już blisko 50 mln złotych. Fundacja zamówiła dla polskich szpitali m.in. 200 łóżek przeznaczonych na stanowiska intensywnej opieki medycznej, 157 kardiomonitorów, 71 respiratorów, 50 tys. pakietów indywidualnej ochrony biologicznej (IPOB), 250 tysięcy masek medycznych N95/KN95 i 2,6 miliona trójwarstwowych maseczek chirurgicznych.
Fundacja otrzymała także w darze 30 pomp infuzyjnych, aparat do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, 2 pulsoksymetry ręczne, 25 zestawów USG z opcją badania jamy brzusznej orazy 3 zestawy EKG z modułem do zdalnego opisywania badań.
(ip)
Fot. Fundacja WOŚP