poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Zakaz aborcji tylnymi drzwiami?

Zakaz aborcji tylnymi drzwiami?

Zakaz aborcji tylnymi drzwiami?
Data publikacji: 2016-11-03 20:22
Ostatnia aktualizacja: 2016-11-04 12:17
Wywietleń: 1817 167481

- To jest nieludzkie, jeśli chce się płacić matkom za urodzenie dzieci, które są skazane na śmierć, lub za donoszenie ciąż, które są wynikiem przestępstwa. Obawiam się, że PiS chce wprowadzić całkowity zakaz aborcji tylnymi drzwiami - mówi poseł Magdalena Kochan z PO. - To podła, pozbawiona logiki wypowiedź - protestuje poseł PiS Leszek Dobrzyński.

Wiele emocji towarzyszyło w czwartek obradom sejmowej komisji polityki społecznej. Posłowie dyskutowali nad rządowym projektem ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin pn. „Za życiem”.

Chodzi przede wszystkim o pomoc kobietom, które są w ciąży z powikłaniami, i o wsparcie dla dzieci, które rodzą się z ciężkimi wadami. Projekt przewiduje m.in. wypłacenie 4 tys. zł (świadczenie jednorazowe) z tytułu urodzenia dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu - z zastrzeżeniem, że niepełnosprawność powstała w okresie ciąży lub w czasie porodu.

- Cztery tysiące złotych dla mam jest ruchem w dobrym kierunku. Kłopot jednak w tym, że rząd nie chce objąć tą pomocą wszystkich dzieci niepełnosprawnych - mówi poseł Magdalena Kochan. I wyjaśnia: - Naszym zdaniem, pomoc powinna obejmować dziecko niezależnie od czasu powstania niepełnosprawności. Niestety w projekcie jest to zawężone do okresu prenatalnego i momentu narodzin - podkreśla.

Poseł PO pytała na komisji, czy pomoc obejmie też dzieci z cukrzycą, wadą serca, niesłyszące lub głuche. - Niestety, nie usłyszałam odpowiedzi - mówi Kochan.

Co na to i na pojawiający się zarzut bardzo szybkiego procedowania nad projektem ustawy odpowiada polityk partii rządzącej?

- Pomagamy na tyle, na ile jest nas stać. A pośpiech bierze się stąd, że jesteśmy w trakcie opracowywania budżetu. Musimy szybko procedować, żeby ustawa zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku - mówi Leszek Dobrzyński. - Przypominam także, że ta ustawa jest zaledwie wycinkiem programu, który rząd ma przedstawić do końca tego roku - dodaje.

Według Magdaleny Kochan, rozszerzony powinien być też Program 500+ na wszystkie dzieci niepełnosprawne niezależnie od dochodu rodziny, a świadczenie powinno być wypłacane co miesiąc nawet do 25. roku życia, jeśli dziecko się uczy.

Poseł skrytykowała pomysł, który w czasie dyskusji wyszedł z kręgu PiS, by 4 tys. zł otrzymywały też matki, które donoszą ciążę, która była efektem przestępstwa, w tym gwałtu.

- To jest nieludzkie, jeśli chce się płacić matkom za urodzenie dzieci, które są skazane na śmierć, lub za donoszenie ciąż, które są wynikiem przestępstwa - komentuje poseł Kochan. Obawia się ona, że PiS chce w ten sposób wprowadzić całkowity zakaz aborcji tylnymi drzwiami.

- Nie widzę w tej wypowiedzi ani sensu, ani logiki. Ta wypowiedź pokazuje, jak polityka bełta ludziom w głowach - mówi Dobrzyński. I podkreśla, że politycy PO chwalą świadczenia, które oni wprowadzili, a w tym, co robi PiS, zawsze próbują dostrzec jakieś drugie dno.

- Kiedy zaczynaliśmy nasze rządy, świadczenia dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi wynosiły pół miliarda złotych, kiedy kończyliśmy ponad 2 mld 200 mln zł. Trzeba dużej chęci niedowidzenia, żeby tych liczb nie widzieć - mówi Magdalena Kochan. ©℗

Magdalena SZCZEPKOWSKA

 Fot. PAP/Tomasz Gzell

Komentarze

Dlugo-PiS...
A Ja propozycji tej Pani... juz od samego PO-czatku nie "PO-kochalem i nigdy nie PO-kocham" !!
2016-11-04 12:09:14
Male "PO-dsumowanie" Pani Kochan...
Np. w Szwecji, Alimenty placi sie maksymalnie do 20 lat i to PO-winno rowniez i w biedniejszej Polsce wystarczyc ! A Studenci PO ukonczeniu 20 lat, moga przeciez gdzie sie da... sobie jeszcze extra dorabiac ! Natomiast Rodzinom o duzych i wysokich dodchodach... cale "Pincet" nie PO-winno sie nalezec !!
2016-11-04 01:10:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

60-lecie SM Śródmieście
Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy