niedziela, 09 sierpnia 2020.
Strona główna > Kraj > Wznowiono wycinkę w Puszczy Białowieskiej!

Wznowiono wycinkę w Puszczy Białowieskiej!

Wznowiono wycinkę w Puszczy Białowieskiej!
Data publikacji: 2018-12-14 19:31
Ostatnia aktualizacja: 2018-12-16 08:41
Wywietleń: 967 366760

Cięcia w Nadleśnictwie Browsk nie są prowadzone w strefie, w której byłby zabronione, drzewa wycięto wyłącznie ze względów bezpieczeństwa – zapewnił Krzysztof Trębski z Lasów Państwowych. Ekolodzy alarmują, że leśnicy prowadzą cięcia w strefie, w której nie wolno tego robić.

Nadleśnictwo Browsk jest jednym z trzech nadleśnictw (obok nadleśnictwa Białowieża i Hajnówka) na ternie, których znajduje się Puszcza Białowieska.

Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska poinformował, że patrole Obozu dla Puszczy oraz fundacji w ciągu ostatniego tygodnia udokumentowały siedem miejsc prowadzenia – ich zdaniem komercyjnych – wyrębów w Nadleśnictwie Browsk.

„Leśnicy wycięli ogromne świerki, ale również kilkudziesięcioletnie dęby, brzozy i dziuplaste graby. Wyręby mają typowo komercyjny charakter. Wycięte drzewa, mają nabite tzw. cechówki, zostały złożone na składnicach, gdzie czekają na wywiezienie do tartaków” – wskazała Fundacja Dzika Polska.

Ekolodzy informowali, że drzewa wycięto w III strefie ochronnej wyznaczonej przez UNESCO, gdzie pozyskanie drzewa jest zabronione. „Zgodnie z przepisami o Natura 2000 w Puszczy nie można wycinać drzewostanów 100 letnich, więc leśnicy wykonali rębnie w drzewostanach 99 letnich, którym zabrakło jedynie rok by uchować się przed siekierą leśnika” – przekonuje Fundacja.

Organizacje podkreślają ponadto, że wznowienie wycinki w Puszczy Białowieskiej zbiega się z trwającym w Katowicach szczytem klimatycznym, podczas którego polskie władze chwalą się ochroną polskich lasów.

Krzysztof Trębski z biura prasowego Lasów Państwowych zapewnił, że cięcia w Nadleśnictwie Browsk nie były prowadzone w strefie, w której byłyby zabronione. – Patrole Obozu czy Fundacji Dzika Polska najwyraźniej nie znają nawet oficjalnego nazewnictwa UNESCO. W strefie III wraz z buforem aktywne działania gospodarki leśnej są dopuszczalne. Żadne z obrazowanych prac nie zostały przeprowadzone w strefach zero, I lub II – zaznaczył.

* * *

Wznowienie wycinki w Puszczy Białowieskiej zbiega się z trwającym w Katowicach szczytem klimatycznym, podczas którego polskie władze chwalą się ochroną polskich lasów.

(pap)

Fot. Mirosław Winconek (arch.)

 

 

Komentarze

Jas
@Powrót do normalności:Widzę tu wychowanków russia today ,w Katowicach na COP też przez 2 tygodnie głosiłeś te swoje paranaukowe teorie czy nikt ciebie nie zaprosił?
2018-12-16 06:17:28
Powrót do normalności
Widzę tu cały tabun wychowanków TVN (zagranicznej stacji do urabiania Polaków). Wy już "podziwiacie Bałtyk z okien hotelu w Malborku, bo tu jest teraz jego brzeg, Bałtyk pełen sinic cały rok, bo jest cieplejszy, a jak chcecie się wykąpać w rzece, to najpierw musicie wyprowadzić w pole oddziały antyterrorystów, którzy strzegą rzek (rezerwuar słodkiej wody)"... Palma wam odbiła! Dla niezorientowanych - wszystko co w cudzysłowie, to autentyczny przekaz TVN dla ogłupiałych Polaków. Nie dziwię się, że potem efektem jest odmawianie prawa do zgodnego z naszą tradycją pochówku, życzenia choroby, czy wezwanie do zaniechania gospodarki leśnej (komu chcecie nieświadomi durnie oddać to bogactwo?!)
2018-12-15 12:17:55
gg
@Powrót do normalności :za ok 5-10 lat a moze i szybciej kilkanascie milionow uchodzców klimatycznych zweryfikuje twój pogląd na przyrodę,drzewa,ocieplenie,rosnącą temeraturę,braki wody ,jedzenia, no ale wtedy bedzie juz za pozno dla całej Europ, no ale zawsze bedziesz mial drewniana trumne jak cos na to sie znajdzie drewno skoro tak tego bragniesz zeby nie gniło,mam nadzieje ze palisz papierosy to takze rak szybko przeniesie cie do lepszego swiata;)
2018-12-15 09:24:32
@Powrót do normalności
Lepiej jest milczeć i wyglądać na idiotę, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
2018-12-15 08:17:31
@Powrót do normalnści
Jabyś był trochę ogarnięty to wiedziałbyś, że są wyznaczone tereny jak parki narodowe itp. w których nie można prowadzić wycinki a gnicie drewna w lesie ma pożyteczny wpływ na cały ekosystem. Mam nadzieje, że nikt z twoich bliskich nie zejdzie na 2 świat ze względu na syf w powietrzu - ciekawe co byś wtedy mówił.
2018-12-15 08:12:34
weger
W Puszczy Białowieskiej nie ma żadnych korników. To jest wymysł osób które chcą zarobić na wycince i sprzedaży tych drzew.
2018-12-15 07:15:51
Powrót do normalności
@--- Dużo tlenu mam m.in. dzięki Lasom Państwowym, które rżną, pozyskują drewno dla gospodarki i sadzą lasy. Krótko mówiąc prowadzą racjonalną gospodarkę leśną na pohybel kornikowi, głupio mądrym ekologom i pożytecznym(?) idiotom.
2018-12-14 21:53:00
I znowu złodzieje w akcji
Nałożyć dotkliwe kary finansowe na wszystkich grabiących polskie lasy. To jest nasze wspólne dobro, a nie grupek interesów, które sobie zrobiły z tego biznes. Niech każdy, kto taką decyzję wyda, płaci z własnego majątku po kilkanaście milionów kary, to może się odechce tym złodziejom okradać Polaków.
2018-12-14 21:36:13
-----
@Powrót do normalności :paszoł na ruski mir, po co oddychasz w ogole,skad bierzesz tlen? z sklepu? przeprowadz sie do chin z maska gazowa to zobaczysz co to smog i zanieczszczenie powietrza,
2018-12-14 21:09:06
To są chyba jakieś jaja
PiS to jednak śmieci, mam nadzieję że Bruksela będzie interweniować i na winnych nałoży sankcje
2018-12-14 21:08:30
Powrót do normalności
Nareszcie! Drzewa i drewno ma służyć człowiekowi, gospodarce, a nie kornikowi i gniciu w lesie. Popieram!
2018-12-14 20:00:54

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
31
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie