piątek, 22 marca 2019.
Strona główna > Kraj > Wynosili cegły z Auschwitz

Wynosili cegły z Auschwitz

Wynosili cegły z Auschwitz
Data publikacji: 2018-07-15 22:30
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-06 21:16
Wywietleń: 844 338706

Zarzuty kradzieży dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury usłyszeli obcokrajowcy, którzy w sobotę (14 lipca) wynosili z Muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium. Oboje przyznali się do winy i dobrowolnie poddali się karze - poinformował sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

Turyści z Węgier: 30-letnia kobieta i 36-letni mężczyzna zwiedzali w sobotę Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Inna para obcokrajowców zauważyła, że chowają do torby cegły z ruin krematorium i natychmiast zawiadomiła ochronę. Na miejsce została wezwana policja.

– Mężczyźnie i kobiecie przedstawione zostały zarzuty kradzieży dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury. Oboje przyznali się do winy. Tłumaczyli, że chcieli sobie zabrać coś na pamiątkę i nie zdawali sobie sprawy z konsekwencji swojego czyny – powiedział sierżant Drwal.

Węgrzy dobrowolnie poddali się karze. To rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata i 1,5 tys. zł grzywny od osoby. Karą ma być także podanie wyroku do publicznej wiadomości poprzez jego umieszczenie na miesiąc na tablicy w sądzie.

W regulaminie zwiedzania i przebywania w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau jest zapis, że wszystkie znajdujące się na jego terenie zabytkowe obiekty i przedmioty stanowią integralną, chronioną prawem całość. Zabrania się przemieszczania, wynoszenia i niszczenia wszelkich obiektów i przedmiotów znajdujących się na terenie Muzeum i będących pod jego ochroną.

(pap)

Komentarze

A co
To na Wegrzech... nie produkuja juz Cegiel czy moze chcieli Pomoc Polsce - by w koncu Calosc poprzenosic... do bylych Obozowych Wlascicieli !!
2018-07-18 03:04:35
Hmm...
Wczesniej Napis nad Brama a teraz Cegly...!! Ciekawe co bedzie nastepne... i Komu na tym zalezy ??
2018-07-16 00:36:32
1233
Chcieli w Warszawie drugi Budapeszt to mają,zapewne brunatne towarzystwo ktore gosil znany muzyk z sejmu i jego ziomale oraz ci co zamawiaja 5 piw prawa reką z torunia
2018-07-15 23:10:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marzanna utopiona
Parowozem do Polic
Wystawa Makiet Kolejowych
Poprzedni Następny

Sonda

Jak często masz problem ze znalezieniem miejsca do parkowania w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy